Na cestách

Můj ukrajinskej deník: Supermarkety a trhy

ukrajina nakupy Posted On
Publikovala Zrzi

Takhle, když člověk cestuje, řeší nejvíc asi tři věci: kde složit hlavu, kde doplnit zásoby a kam se jít podívat. A i když necestujete, dost možná se zajímáte o život v dalších zemích světa. Jordánsko jsem Vám přiblížila v jednom ze svých starších článků. Dneska se společně vydáme “shopovat” do ukrajinského Lvova. Připravte si karty a hřivny, vyrážíme!

Možnosti a platby

Lvov a Ukrajina celkově je teritorium neskutečných možností, nad kterými často zůstává i rozum stát. Někteří turisté se před první návštěvou Ukrajiny mylně domnívají, že je země zcela pustá a chybí v ní základní potřeby, věci atd., na které jsme my Češi zvyklí. Není tomu tak. Koupíte tady všechno, nač si jen vzpomenete. A možná ještě víc!

ukrajina nakupy
Krásný obchůdek ve sklepě

Stejně jako v Česku i ve Lvově najdete moderní supermarkety. Osobně jsem navštěvovala především Silpo a Ašan (Auchan), takže budu mluvit hlavně o nich. Východním specifikem jsou maličké “magaziny”, které se často nachází ve sklepech domů, i na ty ve Lvově narazíte (tam jsem ale nechodila). Klidně si taky můžete nakoupit u auta. Ani o tenhle způsob prodeje ve Lvově není nouze.

ukrajina nakupy
Z kufru do tašky

Zlatou střední cestou mezi supermarketem a malým obchůdkem je za mě asi Blyzenko, najdete v něm základní věci, projdete ho za chvíli a finančně nevykrvácíte. V některých pobočkách mají dokonce svou pekárnu. Předem podotýkám, že v Ukrajině se stále peče “postaru”, tedy žádné mražené polotovary atd. V Ašanu v King Cross Leopolis se třeba můžete podívat na to, jak se vyrábí koblihy. V jiných obchodech mají zase třeba obrovskou pec z kamene. Blyzenko s vlastní pekárnou najdete třeba tady: Kulparkivska St, 172а, Lviv, Lviv Oblast, Ukrajina, 79021

nakupy ukrajina
Z kufru do tašky 2

Ve všech zmíněných obchodech se dá normálně platit hotově i kartou. Pokud neumíte ukrajinsky, nejspíš Vás vyděsí obligátní otázka všech prodavaček v Ukrajině (i Rusku): Пакет нужен? [Pakět nužen] / Пакет потрібен? [Paket potriben] = Chcete na to tašku?

Pokud se Vám nechce odpovídat, sežeňte si třeba tohle:

Image result for пакет потрібен
gramho.com

Trhy

Kromě uvedených druhů obchodů jsou ve Lvově (stejně jako i v ostatních částech Ukrajiny) neskutečně oblíbené trhy. V létě se na nich dá koupit zelenina a ovoce za skvělé ceny, v zimě to taková hitparáda není, ale pokud se ve Lvově ocitnete, určitě si na nějaký trh jen tak zajděte. Nebudete litovat.

ukrajina nakupy
“Sólo prodej” u cesty

Kromě zmíněného se tu dá sehnat snad úplně všechno. Je na Vás, jestli se vydáte do “ohraničeného trhu”, který se rozprostírá na klasickém tržišti, nebo jestli vyrazíte třeba k lvovskému nádraží, kolem kterého hojně probíhají “sólo prodeje”, místo není nijak zvlášť označené ani ohraničené, místní prostě jen stojí kolem silnice a prodávají, co jim vlastní životní poměry dovolí.

ukrajina nakupy
Prodej oblečení na ukrajinském “sólo trhu”

Hygienické podmínky tu bývají opravdu různé. Právě na takových místech lidé z okolních vesnic prodávají třeba domácí mléko. Pohrávala jsem si s myšlenkou, že si ho koupím, pak jsem ale viděla, jak za tímhle účelem vybírají pet láhve z kontejnerů a přešla mě chuť. Ani na jednom z míst se (zcela logicky) většinou nedá platit kartou. Zatím. Zato ale můžete zkusit o ceně smlouvat.

ukrajina nakupy
“Ohraničený trh” v Kyjevě

Na “ohraničených trzích” pak úplně běžně seženete padělky nejrůznějších světových značek (Tommy Hilfiger, Calvin Klein,…). Ukrajinci se s tím nijak zvlášť netají, ba naopak, padělané výrobky hrdě vystavují i nabízí. Často tu narazíte i na výrobky prodávané v obchodech se suvenýry, cenově se ale nijak dramaticky neliší.

Supermarkety Ašan a Silpo

Oba obchody jsou super, seženete v nich úplně všechno, v Ašanu v King Cross Leopolis pořídíte dokonce i levné boty a oblečení (design sice nic moc, ale když na výpravě nastane problém, nouzové řešení v zásobě se vždycky hodí). Silpo mi přišlo cenově trochu dražší, ale zase je to takový víc hogo fogo obchůdek. Ašan mi přišel levnější a osobně jsem ho využívala nejčastěji. V obou obchodech se dá platit hotovostí i kartou, v Ašanu jsem viděla dokonce možnost platit půl napůl, tedy část hotově a část kartou.

ukrajina nakupy
Akvárium v Silpu

V obou obchodech je k dostání velké množství čerstvých a kvalitních produktů, najdete tu některé značky, na které jste z Česka zvyklí, ale také ukrajinské a další produkty. Asi ve všech větších supermarketech prodávají čerstvé ryby, v Ašanu i v Silpu je mají dokonce živé v akváriu (ten pohled mi při nákupu pravidelně trhal srdce).

Prodej ryb na trhu

Na trzích se mi ale naskytla daleko horší podívaná, takže jsem nad těsným akvárkem nakonec přeci jen přivřela oči.

nakupy ukrajina
Pečivo Ašan

Trochu nezvyk je, že se musí vážit pečivo, na zeleninu a ovoce jsme přeci jen z Česka docela zvyklí. Pokud neumíte azbuku, mohl by to být trochu problém. Jazyk na displeji si ale můžete sami nastavit 🙂 Pozor, některé pobočky mají sáčky předem polepené čárovými kódy, ujistěte se tedy, že vybrané pečivo dáváte do správně označeného sáčku! (A nebuďte trubka jako já :D)

nakupy ukrajina
Pečivo se v Ukrajině váží

Na obou místech (stejně tak jako třeba i v Blyzenko) najdete bezobalový prodej mouky, rýže, pohanky, těstovin… Fajn věcička. Potraviny si naberete do sáčku a sami zvážíte (podobně jako pečivo). I tohle na Ukrajinu došlo 🙂 Častý je také bezobalový prodej sladkostí (sušenek a bonbonů), ty si prostě naberete do sáčku a opět zvážíte.

nakupy ukrajina
Bez obalu

Sami si můžete dokonce i nabrat / vybrat vajíčka.

nakupy ukrajina
Prodej vajíček v Ašanu

Závěrem

Upřímně, nečekala jsem to. Sice jsem si nemyslela, že je Ukrajina pustá země, a že v ní spousta nám známých věcí chybí, ale nečekala jsem ani takový neskutečný luxus. A luxus to fakt byl. Pečivo, které není z polotovarů, lahoda. Kvalitní výrobky, navíc taky neskutečně chutné. Už jen kvůli tomuhle zážitku se vyplatí Ukrajinku či přímo Lvov navštívit!

Adresy:

King Cross Leopolis: Stryiska St, 30, c, Sokilnyky, Lviv Oblast, Ukrajina, 81130

“Ohraničené trhy”: Serbska St, Lviv, Lviv Oblast, Ukrajina, 79000

“Sólo trhy”: Pryvokzalnyi Rynok, tramvajová zastávka u hlavního nádraží, Horodotska St, 116, Lviv, Lviv Oblast, Ukrajina, 79000

Související články

Komentáře