Na cestách

Můj ukrajinskej deník: Úcta k mrtvým

kriz Posted On
Posted By Zrzi

Dnes se v Česku “slaví” Dušičky. Ani já na Ukrajině nezapomínám na své milované předky a chystám se za ně večer alespoň zapálit svíčku. Než tak učiním, trochu si porozjímám. A právě k tomu malému rozjímání jsem Vás, milí čtenáři, dnes chtěla pozvat.

Ateismus s výjimkou

Ačkoliv jsou Češi proslulí svým ateismem, Dušičky a Vánoce jsou svátky, které rodiny většinou drží. Nebojím se říct, že je k tomu vede tak trochu typický český alibismus. Prostě nevěří, ale snaží se pojistit si neodvratně se blížící konec vlastního života. Kdo by nechtěl věřit ve vzkříšení, smrt se přeci týká každého z nás.

Lvov, hřbitov
Lvov, hřbitov

Dávná minulost

Už v dobách před přijetím křesťanství mysleli naši drazí pohané na své mrtvé. Jen trochu míň pietně. Jejích vzpomínání připomínalo spíše rejdění, možná se tak více podobalo západnímu Halloweenu. Od pradávných dob lidé věřili tomu, že se v období Dušiček spojuje svět živých se světem mrtvých. Trochu z toho člověka mrazí, což?

Matyáš Bernard Braun, Kuks
Matyáš Bernard Braun, Kuks

Historie svátku

Ještě před příchodem křesťanství měli lidé úctu k mrtvým. Byl to svět, který nechápali, kterému nerozuměli. A protože věřili, že se na začátku listopadu spojuje svět živých se světem mrtvých a chovali k nim patřičný respekt, snažili se proti nim tak trochu chránit (zároveň ale taky tvrdili, že se snaží světlem pomoci zbloudilým duším). Proto vydlabané dýně se svíčkou. Ačkoliv, na počátku to nebyly dýně, ale prostě jen cukrová řepa.

Drážďany, hřbitov
Drážďany, hřbitov

Halloween

Jo a to, že Halloween je zase další “blbej americkej svátek” taky tak docela pravda není. Pochází totiž ze Skotska a Irska (Keltové). Odtud se pak dostal do Ameriky.

Perálec, hřbitov
Perálec, hřbitov

Co na to Ukrajina?

Moc informací pro Vás, bohužel nemám. Ale nějaké přeci, to bych nebyla já. I na Ukrajinu už prosákl “blbej americkej svátek” Halloween. Pořádají se tu party v maskách, rodiče bloumali ulicemi se svými ratolestmi v roztodivných kostýmech. Ale nic velkého, co by stálo za paniku ve stylu “američtí špióni už dostali Lvov”.

Svíčka
Svíčka

Když jsem o českých Dušičkách mluvila se svými studenty, informovali mě o tom, že i oni chodí na hroby svých předků. Ale nenosí jim jen květiny. Někdo s sebou na hřbitov bere dokonce alkohol a něco k snědku. No není ta země senzační?

Related Post

leave a Comment