Na cestách

Road trip k Baltu: Sachsenhausen

Sachsenhausen Posted On
Publikovala Zrzi

Během našeho jarního road tripu k Baltu jsme se zastavili také v jednom z koncentračních táborů, který jsme měli při cestě. Dneska naše cestovatelská debata tedy moc veselá nebude, ale věřím, že si z ní i přesto odnesete řadu užitečných informací.

Poloha a vznik

Koncentrační tábor Sachsenhausen najdeme asi 40 km od Berlína směrem k Baltu. První budovu na místě dnešního tábora postavili vězni ještě před začátkem války v roce 1936 podle plánů SS. Budova se třemi křídly sloužila gestapu jako věznice.

Sachsenhausen
Sachsenhausen

Za války

Stejně jako v ostatních táborech i tady vězni prožívali nejhorší dny svých životů. Němci jim je často ztěžovali svými vrtochy, ke kterým vězně nutili. Sachsenhausen je známá tzv. testováním bot. Od léta roku 1940 museli vězni pro Němce testovat obuv na speciální dráze s rozmanitým povrchem. V botách museli denně uběhnout až 40 km.

Sachsenhausen
Sachsenhausen

Ačkoliv se nejednalo o klasický vyhlazovací tábor (jakým byla třeba Osvětim), i zde našla smrt řada vězňů.

Sachsenhausen
Sachsenhausen

Trochu netypický tábor

Řadu let tábor fungoval jako koncentrační tábor princip kterého dobře známe. Vzhledem k taktické poloze při hlavním městě se ale brzy stal sídlem Inspekce koncentračních táborů a také jakýmsi “výcvikovým” táborem pro příslušníky jednotky SS. To ale není všechno.

Sachsenhausen
Sachsenhausen

V roce 1942 v táboře nebyli skoro žádní Židé. V Sachsenhausenu zůstalo jen komando, které mělo za úkol padělat britskou měnu, která se za války vesele šířila Anglií.

Po roce 1945

Vzhledem k tomu, že byl celý areál pečlivě ukryt za vysokou zdí, odehrávala se tu řada krutých zločinů, a to nejen za války. Po roce 1945 správu objektu převzala sovětská vojska která tu znovu zřídila vězení a držela v něm, modří už vědí, odpůrce režimu.

Sachsenhausen
Sachsenhausen

Taková zvláštní ironie osudu. Když byli u moci Němci, byly zde zavražděny tisíce sovětských zajatců. Přišel rok 1945, v táboře se zabydleli Rusové a dělali vlastně to samé.

Sachsenhausen
Sachsenhausen

V roce 1950 tábor konečně zavřeli. A vyřádili se na něm pro změnu místní. Budovy hojně využívali jako zdroj stavebního materiálu i dřeva na topení. O deset let později tábor otevřeli veřejnosti (tentokrát už oficiálně), ale samozřejmě taktně pomlčeli o tom, že se tu Sověti taky vyřádili.

Sachsenhausen a Češi

Ano, bohužel i tohle místo nese stopy Čechů, kteří se za války dočkali neskutečného utrpení. Ve druhé polovině roku 1944 do tábora dorazil transport z dalších táborů a mezi nově příchozími byli také Češi. Mnozí z nich zemřeli při transportu, ostatní v Sachsenhausenu nezůstali dlouho a byli přesunuti do dalších táborů. Ze slavných Čechů tu věznili třeba Josefa Čapka.

Sachsenhausen
Sachsenhausen

Zajímavost na konec

Asi nejznámějším vězněm, který se do Sachsenhausenu dostal byl Stalinův syn. To musela být asi dobrá voda na sovětský mlýn.

Sachsenhausen
Sachsenhausen

Související články

Komentáře