Knihomolův koutek

Tak to je, tak to bude

tak to je, tak to bude Posted On
Posted By Zrzi

Bolton byla na mém seznamu opravdu dlouho. Knihomolské okolí o ní mluvilo v samých superlativech, ale to samé jsem slýchala i na účet autorů jako Nesbo nebo Kepler a upřímně – zázrak se nekonal. Jak jsem to tedy měla s Bolton?

O autorce

Sharon J. Bolton je britská spisovatelka, která v dětství snila o tom, že se bude věnovat herectví, možná baletu. V tomhle případě je fajn, že se některá přání neplní. Literární svět by tím přišel o bezesporu talentovanou divu. Tak to je, tak to bude není její první kniha. A dokonce to není ani první kniha ze série o detektivce o Lacey Flint. No, nikdy jsem nečetla série moc systematicky 😀

O knize

Takže. Padlo tu slovo série, padlo tu jméno Lacey Flint. Padlo tu taky to, že Tak to je, tak to bude není první díl série o této detektivce. Série má aktuálně čtyři díly (Bolton ale napsala i další knihy, pokud tedy série nemusíte, můžete sáhnout i jinam).

Nevím jak v ostatních, ale v tomhle příběhu Lacey příliš nepůsobí jako ústřední postava veškerého dění. Pro toho, kdo sérii nezná, je vlastně nakonec celkem i překvapení, že právě Lacey je spoujícím článkem celé série.

Detektiv inspektor Dana Tullochová z Lewishamského zvláštního vyšetřovacího týmu dovolila seržantu Neilu Andersonovi, aby jí pomohl vstát. Vylezli z policejního stanu na vzduch, do prostředí prosyceného vůní soli a zápachem tlející vegetace a výfukových plynů, které na Temži doprovázelo každý noční příliv. Na Tower Bridge se zástup přihlížejících zavlnil očekáváním. Bleskl fotoaparát, někdo si pořídil jejich snímek.

Příběh nás seznamuje se zajímavým chlapcem jménem Barney. V životě to rozhodně neměl lehké, bydlí jen s otcem, osud matky je (zdánlivě) neznámý a Barney se ji pochopitelně snaží najít. Rád se venku potlouká s partou kamarádů, co na tom, že v okolí řádí vrah, který má spadeno právě na malé chlapce.

Na bezpečnost chlapce ale přes plot dohlíží již zmiňovaná Lacey Flint, o které čtenář ví, že pracuje u policie, nicméně (pokud nečetl předchozí díl) netuší, proč je celé dny doma a od policie se distancuje. K tomu se přidává ještě pohledný kolega a šéfová, která sice má přítelkyni, ale pravděpodobně má na pohledného kolegu spadeno stejně jako trochu podivínská Flint.

„Otisky stop?“ nevěřil Anderson svým očím.
„Velké boty připomínající holínky,“ upřesnil Stenning. „Zdá se, že mají stejný vzorek jako ty, co jsme našli v Bermondsey. Jde ale o to, že vrah vůbec neměl důvod chodit až sem. Koukněte se.“
Ukazoval zpátky ke schodům.
„Snesl je dolů po schodech a pak s nimi šel ještě několik metrů po pláži, aby je položil tam, kde jsme je našli. Chtěl to provést, jak nejrychleji to bylo možné. A přesto se pak vydá až sem. Zajde si – řekněme osm metrů –, aby tu zanechal otisky.“

No, nakonec se to začne hezky šmodrchat. Obětí přibívá, nikdo netuší, kdo za mordováním stojí a vina padá na hlavu několika nevinných. Snad můžu alespoň naznačit, že ani Flint tak úplně neunikne podezření.

Můj názor

Napsat dobrou detektivku / thriller je opravdu kumšt. A zaujmout někoho, koho nebaví Nesbo ani Kepler je podle mě ještě větší kumšt. Bolton se to podařilo. Klaním se. Podobná věc se kdysi podařila Carterovi. Bolton mi přijde trochu jako zmiňovaný spisovatel v sukni.

Obě děti vypadaly rozkošně. Ležely na boku, lehce stočeny do klubíčka, za sebou. Chlapec vpředu jako by si protahoval prsty, když mu první sluneční paprsky a biologické hodiny napověděly, že by měl vstávat. Ani v podivném přítmí policejního stanu nevypadal jako mrtvý. Stejně tak jako jeho dvojče, tulící se k němu zezadu, ruku bezstarostně přehozenou přes bratrovu hruď.

Je stejně krutá, příběh je podobně promyšlený, ale zároveň je přeci jen trochu ženštější, a to, co je u Cartera občas až nesnesitelně surové, je u Bolton servírované s něhou ženy. Což mi sedí. Carter je super, ráda se k němu vracím, ale Bolton je taková jeho příjemná light verze. Určitě se k celé sérii vrátím.

Zajímavost na konec

Četl někdo e-knihu? Všimli jste si chyby v postavách? Jednou má být zmínka o již zavražděném chlapci, ale místo jeho jména je tam jméno chlapce, který byl teprve unesen.

Za mě 5 z 5!

Related Post

leave a Comment