Knihomolův koutek

V zajetí geografie

Posted On
Publikovala Zrzi

Od čtení Brilky (kterou jsem stále ještě nedočetla) jsem si občas odskočila k Timu Marshallovi. Otevřeně přiznávám, že jsem se neprokousala celou knihou, ale jen si z ní vyzobala části, které mě skutečně zajímaly. To mi ale nebrání v tom, abych vám ji v celé své kráse představila a své doporučení poslala dál!

O autorovi

Autorem téhle vcelku útlé knížky je Tim Marshall, britský odborník na zahraniční politiku, který pracoval mimo jiné i pro světoznámé BBC. Ačkoliv vám toho autorovo jméno nejspíš moc neřekne, kniha není jeho prvotinou, na trhu se se svými autorskými počiny objevil už několikrát (naposledy letos, v roce 2020, s novinkou Věk zdí). Takže pokud vám tahle knížka uhrane, můžete si Marshalla nakoupit třeba celou náruč!

O knize

Kniha je rozdělena do 10 kapitol, z nichž každá řeší jiný stát či kontinent. První je věnovaná Rusku, další třeba Číně, Spojeným státům nebo dokonce celé západní Evropě. Neméně důležitá je předmluva, která čtenářům přibližuje osobnost samotného autora i to, co ho v knize jako takové čeká. A na konci, jako pomyslná třešnička na dortu, je seznam použité literatury. Pokud vás tedy některé z témat zaujme, můžete sáhnout po něčem, po čem sahal i velký Marshall.

Už samotná struktura prozrazuje, že se tentokrát o žádnou beletrii nejedná. Nečekejte ale ani žádnou suchou odbornou literaturu. Marshall dovede velmi poutavě vysvětlovat současnou politickou situaci i moderní dějiny, které se nachází pod neúprosným vlivem geografických poměrů.

Můj názor

Ti, kteří můj blog už nějakou dobu čtou, tuší, že mě z knihy zajímala nejvíce první kapitola, tedy kapitola věnovaná Rusku a jeho zálusku na Ukrajinu. Musím říct, že vylíčení příčiny tohoto konfliktu bylo skutečně zajímavé. Mám pocit, že jsem se s podobným líčením v českých médiích snad ani nesetkala, přesto má ale něco do sebe. Marshall bravurně předvádí, jak úzce geografické podmínky s politickou situací souvisí a jak snadno se mohou stát příčinou válečného konfliktu. Na závěr se zamýšlí i nad budoucností celého území Ruské federace a přiznávám, že mě upřímně fascinoval myšlenkou, že jednou bude celá Sibiř čínská.

Závěrem

Takhle, tohle je prostě knížka, kterou nemá smysl půjčovat si v knihovně. Měla by být nedílnou součástí každé knihovničky průměrně inteligentního čtenáře, kterému není lhostejné celosvětové dění kolem. Tim Marshall je podle mě neskutečná bedna, která si zaslouží skutečný obdiv (i přesto, že si budete během četby jeho knihy občas připadat neinformovaní a totálně tupí hňupové). A nebojte, i bez hlubších znalostí geografických a politických souvislostí budete knize rozumět. Každej holt nemůže být Marshall, no ne?

Za mě 5 z 5!

Související články

One thought on “V zajetí geografie
  1. Aleš Otava

    Krásný den,

    děkuji za hezkou knižní recenzi na “V moci geografie”. Na tuto knížku jsem narazil včera v knihkupectví a přemýšlel jsem, jestli si ji nevzít. Vzhledem k aktuální situaci ve světě jsem se chtěl zaměřit na knížky, které popisují mezinárodní vztahy, jejich problémy a historii, která dané země vede k současným činům. Ačkoli se mi knížka líbila, rozhodl jsem se ji nevzít a spíše si pročíst nějaké recenze a něco málo o autorovi. Dost mi pomohla i právě tato recenze od Vás, takže chci moc poděkovat. Právě proto se těším, až mi dneska skončí pracovní doba a skočím si pro knížku do knihkupectví, kde už prý Marsahllovo dílo netrpělivě čeká! 😀

    Moc děkuji,
    Aleš Otava
    http://www.otavaphoto.cz

Komentáře