Na cestách

Tip na výlet: Chudobín

chudobin Posted On
Publikovala Zrzi

Dnes jsem se pro změnu vydala do Chudobína, který leží asi 20 km od Olomouce. Jedná se o administrativní část města Litovel s asi 220 obyvateli, ale k vidění je toho tam vskutku mnoho.

Chudobín

Město tří kostelů

Pokud patříte mezi milovníky kostelů, najdete tu hned tři, a to ne jen tak ledajaké! Kromě klasického katolického kostela, který byl zamčený na devatero západů, se tu nachází jeden pravoslavný a jeden husitský kostel. Husitský kostel vzbuzuje zvědavost už svým pouhým názvem, jedná se o kostel sv. Cyrila a Metoděje.

Husitský kostel sv. Cyrila a Metoděje – oxymóron?

Tito svatí bývají totiž tradičně spojováni s pravoslavím. Zvědavost kromě názvu kostela vzbuzuje také jeho architektonická podoba, která se od ostatních “tradičních” kostelů podstatně liší a v mnohém připomíná ty pravoslavné.

Chudobín, kostel sv. Cyrila a Metoděje
Chudobín, kostel sv. Cyrila a Metoděje

Tím se dostáváme k historii kostela, který byl, jak jste se jistě dopídili, postaven s úmyslem pravoslavného zasvěcení, nakonec se ale československá církev začala ubírat jiným směrem a došlo k jistým neshodám a peripetiím, které vyústily v soudní proces, z něhož sice vyšla vítězně pravoslavná církev, ale bohužel během procesu budovu nesplácela a po skončení soudního řízení zjistila, že dluží nemalou částku a nezbylo jí tedy nic jiného, než nádherný kostel československé církvi prodat

Chudobín, kostel sv. Cyrila a Metoděje
Chudobín, kostel sv. Cyrila a Metoděje

Pravoslavná církev si v Chudobíně postavila svůj vlastní kostel sv. Cyrila a Metoděje, který zůstal pravoslavným dodnes.

Chudobínský zámek

No a pokud Vám nevoní sakrální památky, nepohrdnete jistě zámkem, který se rozkládá na konci Chudobína. Na místě zámku stála od 13. století tvrz, sídlilo tu mnoho významných rodů a v 70. letech 20. století zámek sloužil jako hotel. Nicméně v současnosti je objekt nepřístupný veřejnosti. Pokud tedy máte pár miliónů nazbyt, ujměte se tohohle chudobínského klenotu, nebudete litovat! (Jo, prolézt se dá plotem, ale to jsem jako neřekla.)

Chudobín, zámek
Chudobín, zámek
Chudobín, zámek
Chudobín, zámek
 Chudobín, zámek
Chudobín, zámek

Související články

Komentáře