Na cestách

Jordánsko: Mrtvé moře

mrtve more Posted On
Publikovala Zrzi

Během krátké návštěvy Jordánska jsme zkrátka nemohli vynechat Mrtvé moře! Tím spíš, že se neustále mluví o tom, že vysychá a dalším generacím z něj zbyde maximálně několik hrstí soli. Jaké bylo koupání v něm? A co byste měli vědět, pokud se k němu chystáte? Dozvíte se v dnešním článku.

Zásadní informace

Většina z Vás si asi ještě ze školy pamatuje několik základních informací o Mrtvém moři. Pojďme si společně zopakovat ty nejzásadnější, které budete na své dovolené potřebovat:

  • není to moře, ale jezero
  • řadí se mezi nejslanější jezera na světě (salinita 33 %)
  • a mezi nejníže položená jezera
  • maximální hloubka je 380 m
  • voda nadnáší
  • leží mezi Jordánskem a Izraelí
  • může léčit i zabíjet.
mrtve more jordansko
Pohled na moře ze silnice

Taky se nemusíte bát toho, že Vám v Mrtvém moři budou mezi nohama proplouvat nějaké ty exotické potvory. Kvůli salinitě je, jak název napovídá, moře skutečně mrtvé a nežije v něm vůbec nic.

Co s sebou

Záleží na tom, jestli se chcete koupat někde na vlastní pěst, nebo na oficiální pláži. Pokud se chystáte na pláž, připravte si zhruba 700 Kč (tedy asi 20 JD). Na vlastní pěst je to sice nebezpečné, ale zcela zdarma. My jsme volili druhou variantu a nějakou prapodivnou náhodou se nám podařilo přežít 😀 Až po návratu z dovolené jsme se na internetu dočetli o obřích kráterech, které se kolem množí. Takže Vám radši doporučím, abyste se vycachtali na oficiální pláži.

mrtve more jordansko
Trnitá cesta k moři

S sebou si tak jako tak vezměte plavky, ke kterým nechováte zrovna silný citový vztah. Může se totiž klidně stát, že je slaná voda zničí a Vám tak zbydou sice fajn zážitky z plavání v moři, ale taky oči pro pláč, protože přijdete o svůj milovaný kousek oblečení. Lepší je obléct si starší plavky, anebo vlézt do vody na Adama, hahaha. Na Evu bych to moc neradila, přeci jen, Jordánsko, dámy.

Pokud nedáte na mé rady a budete se i tak chtít koupat někde na vlastní pěst, vezměte si s sebou i vodu, kterou se opláchnete. Sůl totiž štípe jako čert! Taky si před koupáním neholte nohy a další části těla, sůl by je mohla řádně potrápit a z koupání v moři by se mohla snadno stát tortura. To samé platí i pro další rány i ranky na kůži. V Mrtvém moři ucítíte absolutně všechno.

mrtve more jordansko
Žhavé šutry a vhodná obuv

Tak jako tak, vezměte si dobré boty. Na vlastní pěst se budete drápat po horkých kamenech, na ofiko pláži zas narazíte na ostré krystalky minerálů nebo na nepříjemné bahno.

Kde se koupat

K vodě jsme se začali sápat někde u Wadi Al Mujib, tam je břeh asi k silnici nejblíž. POZOR, často má ale podobu dost strmého srázu a ne všude je cesta dolů bezpečná. Ve Wadi Al Mujib se můžete po koupeli v Mrtvém moři i lehce omýt ve sladké vodě, teče tam potok.

I tady ale znovu doporučím, abyste si připlatili za nějakou tu ofiko pláž. Především pokud do Jordánska cestujete v letních měsících. Ono, sápat se ve dvaačtyřiceti stupňovém horku po rozpálených kamenech k moři a pak se ráchat na prudkém slunku a vzápětí zas sápat zpátky není zrovna med.

mrtve more jordansko
Mrtvé moře, Jordánsko

Rozhodně nestojí za to, abyste si plánovali, že se celou dovolenou budete jen koupat a válet u Mrtvého moře. Stačí to jednou, max dvakrát. Válení na hladině Vás brzy omrzí a plavání si tam opravdu neužijete.

Dojmy a pocity

A jaké to vlastně je, plavat v Mrtvém moři? Tak, v Mrtvém moři se hlavně plavat nedá. Sotva do vody vlezete, hned Vás čapne do náruče a hezky si Vás sama ponosí. Pokusy o plavání jsou marné. Pohyb řídí sama voda a Vy se stáváte jen loutkou. Trochu děsivé, což? Problém nastává, když chcete z vody ven. Chvílemi pak připomínáte vyvrženého vorvaně plácajícího se kdesi na břehu.

jordansko
Jordánsko

Mrtvé moře je skutečně mega slané. Všude se o tom píše, všude se o tom mluví, ale člověka to stejně dostane. Především, ta slaná voda neuvěřitelně “smrdí”. A voda opravdu štípe. Sotva se ponoříte, budete si moct začít počítat všechny záděrky a drobné oděrky. Je to ale zážitek, na který se zkrátka nezapomíná.

V létě se tam moc neosvěžíte. Během zimy má voda okolo 18 °C , takže si to léto dovedete nejspíš živě představit. I voda vyvěrající ze skal je horká k zbláznění.

Na co si dát pozor

Než jsme k Mrtvému moři vyrazili, přečetli jsme si samozřejmě pár informací na internetu. Při koupání si dejte pozor:

  • aby se Vám voda nedostala do očí. Turistům se radí, aby se nepotápěli. My jsme to zkusili v kvalitních brýlích a naštěstí vše dobře dopadlo. Když se dílo zdaří, naskytne se Vám neskutečně nádherná podívaná. Pod vodou to vypadá trochu jako když se díváte do sklenice se sirupem. Všude kolem poletují drobné částečky soli.
  • na pití slané vody. Mohlo by Vás stát život.
  • na to, abyste do vody nemočili. Sice Vám neřeknu proč, ale někde jsem to viděla jako varování. Radši bych to neriskovala.
  • abyste ve vodě nebyli moc dlouho. Doporučuje se strávit ve slané lázni maximálně 15 minut.

Související články

Komentáře