Knižní novinky 18/2020

Další týden je tu a knižní novinky už klepou na dveře! Pojďme se společně podívat na to, co čerstvého můžete najít na pultech českých knihkupectví! Nechte se inspirovat mými knižními tipy a pořiďte si to, co bude skutečně stát za to! Co byste řekli na novinku od Jojo Moyes? Nebo na další mrazivý příběh z pera Colleen Hoover? To i mnohé další najdete v dalším díle knižních novinek!
České povídky
Dnešní knižní tipy začneme opět přehlídkou českých autorů. Jako první si dovolím představit novinku spisovatelky Haliny Pawlowské s názvem Čmelák – Láskyplné povídky. To je nejspíš přesně to, co v tomhle ubrečeném počasí potřebujete. Všichni dobře víme, že Halina dovede pohladit po duši a příjemně polechtat na bránici. K tomu sklenička dobrého vína nebo šálek kvalitní kávy a je vyhráno!

Sedmero královen je trochu z jiného soudku. Jaromír Štětina pracoval čtrnáct let jako válečný zpravodaj a dalších patnáct let se zabýval válkami jako politik. Nakonec vybral sedm válek a sepsal sedm jimi inspirovaných povídek. S panem Štětinou se tak dostanete na pole 1. i 2. světové války, nahlédnete na bojiště kurdské a čečenské války a neminete ani válku o Ukrajinu. Něco mi říká, že tahle knížka bude skutečně stát za to!
České romány

U české literatury ještě chvíli zůstaneme. Kromě povídek totiž vyšlo i několik českých románů, které by rozhodně neměly ujít vaší pozornosti. Poslední dobou se na internetu často objevuje třeba novinka Jiřího Hájíčka, spisovatele, který se třeba v ukrajinském Lvově těší velké popularitě (jeho knihy jsou totiž překládány do ukrajinštiny). Jeho novinka Plachetnice na vinětách se kromě názvu může pochlubit i poměrně zdařilou obálkou. Pokud se s Hájíčkem setkáváte poprvé, můžete „na rozjezd“ zvolit i některou z jeho starších knih, všechny mají na databázi řadu pozitivních ohlasů.

O ostatních nevím nic. Tedy, ne že bych nevěděla nic o ostatních nových českých románech, tohle je zkrátka název dalšího z nich. Prvotina Kristiny Májové slibuje příběh dívky jménem Alice, kterou trápí to, že o ostatních nic neví. Naštěstí je tu ale On, ten, kdo ji poskytuje veškerou možnou útěchu i oporu a navíc jí plní i všechna přání. Jenže Alice postupně přichází na to, že čím je starší, tím se přání splní vždycky trochu jinak. Téhle prvotině fandím a doufám, že se bude líbit!

Klára Janečková je už poměrně známá firma, já jsem od ní teda zatím nic nečetla, ale fakt se chystám. Pokud se vám obálka knihy zdá povědomá, pravděpodobně jste na pultech knihkupectví či v policích knihoven zahlédli Vítěze, knihu z minulého roku, který je designem Zradě velmi podobný, nicméně nejspíš na předchozí knihu ničím dalším nenavazuje. Na první pohled vypadá kniha skutečně pestře, děj se odehrává hned ve čtyřech státech a pestré je i složení postav, mezi kterými najdeme i emigranty prchající z Československa. Dramatickým vyvrcholením románu je útok na WTC v New Yorku. Zní slibně, co myslíte?
Světové romány a Historické romány

V této kategorii se můžete těšit převážně na jména, která znáte a která se dávno osvědčila. Co byste řekli třeba na novinku Diany Gabaldon? Pokud vás nadchla její Cizinka, určitě se novinky s trochu komplikovaným názvem Vepsáno krví vlastního srdce nemůžete dočkat! Román nás zavede do roku 1778, Francie vyhlašuje válku Velké Británii, ale válka není ústředním tématem knihy. V centru dění stojí, jak jinak než, spletité mezilidské vztahy rodící se a krachující na pozadí dějinných událostí.

Dáváte-li přednost trochu náročnější literatuře, můžete sáhnout třeba po novince tureckého spisovatele jménem Orhan Pamuk. Název Cosi divného v mé hlavě je mi více než sympatický, haha. Ani Pamuk není na literární scéně žádný nováček, za sebou má už pěknou řádku knih, které se, podobně jako u předchozí autorky, těší popularitě. Román zachycuje příběh emigranta z Anatolie do Istanbulu, Pamuk se vydává do okrajové části města a zabývá se osudy zde žijících migrantů, už jen to je samo o sobě zajímavé a lákavé, nemyslíte?
Romány pro ženy

I v kategorii románů pro ženy tentokrát naleznete autorky, které důvěrně znáte. S novinkou přichází třeba oblíbená Jojo Moyes. Schovej mě v dešti vypráví o třech generacích žen, které spojuje jeden společný příběh. Kate utíká z domova a snaží se přetrhat veškerá pouta, která ji s vlastní rodinou pojí. Jenže její dceru minulost matky náramně zajímá a k nelibosti matky se jednoho dne dokonce rozhodne svou babičku, matku Kate, navštívit. Tajemství a nevyjasněných záležitostí je ale víc, než se zpočátku dalo čekat…

I jméno Colleen Hover českým čtenářům rozhodně něco řekne. Její novinka Pravda, nebo lež vypráví o mladé spisovatelce, která se ocitla ve finanční tísni. Nakonec tak přijme nabídku, na kterou by za normálních okolností rozhodně nekývla. Ani vám by se nechtělo za někoho dokončovat jeho vlastní knihu. Jenže manžel autorky je sakra kořen a doma to nemají zrovna značku ideál, takže se nebohá hrdinka dozvídá mnohem víc, než kdy chtěla. To by mě zajímalo, jak s tím asi naloží.
Biografie a memoáry

Pokud vás ode mě nedělí žádný propastný věkový rozdíl, určitě znáte Katku. Alespoň nám ji tedy ve škole pouštěli jako „odstrašující případ“ drogové závislosti. Po letech dostal skvělý dokument i knižní podobu Katka: Příběh narkomanky. Najdete v ní ucelený příběh pravděpodobně nejznámější narkomanky v Česku i její aktuální fotky. Nemusím dodávat, že Katce fandím a doufám, že knižní novinka otevře oči další generaci lidí.

V posledních dnech se také hodně mluví o biografii Milana Kundery, spisovatele, kterého v zahraničí mnohdy dobře znají a na kterého čeští čtenáři mnohdy zapomínají. Kundera: Český život a doba přináší ucelený pohled na život i dílo tohoto významného spisovatele, pokud tedy české literatuře fandíte, tenhle kousek nesmí chybět ve vaší knihovně!
Naučná literatura

Z naučné literatury mě zaujaly hned dvě novinky. První z nich je kniha s názvem Mazl tov popisující život v ortodoxní židovské rodině. Zaujala mě zřejmě díky tomu, že jsem nedávno sledovala seriál Unorthodox, který mi poměrně otevřel oči a nebojím se říct, že mě nadchnul. Příběh knihy nás ale nezavádí do Ameriky, na rozdíl od seriálu nás vede do Belgie, kde žije hned druhá největší ortodoxní židovská komunita, prvenství si drží New York. Jo, tuhle knížku si určitě přečtu. A vy byste měli taky, ať máte trochu přehled!
Židovskou tematikou doslova voní i další z novinek, Za našimi zády tekla řeka Dněstr aneb Tady se už mluví pražsky? Knihu vybírám především proto, že se v ní řeší má milovaná Ukrajina, z ní především Kamenec Podolský, do kterého bych se jednou ráda podívala. Pokud tedy rádi čtete knížky podobného typu, mohla by se vám tahle novinka docela zamlouvat.
Komiksy

A na závěr tu máme ještě na první pohled vcelku zdařilý komiks o Miladě Horákové. Jak jinak přiblížit dnešní generaci životní osud téhle pozoruhodné ženy? Ve škole se toho o ní většinou moc nedoslechnete, nebuďte tedy líní a věnujte alespoň jeden večer nějakému tomu samostudiu. S komiksem by nemuselo tolik bolet! 😀