Knihomolův koutek

Knižní tipy 20/2020

knižní tipy Posted On
Publikovala Zrzi

Rok se s rokem sešel a jsme zase na konci. Za letošní rok jsem pro vás stihla připravit celkem 19 knižních tipů, dnes vám představím poslední, dvacáté. To nám to ale krásně vyšlo, že? Vzhledem k tomu, že byla pauza mezi posledními a dnešními tipy nestydatě dlouhá, čeká vás dnes skutečně pořádná nálož knižních novinek, které byste neměli nechat ladem!

České romány

Ustláno na betonu obálka knihy
Ustláno na betonu

Kromě nesmírně zajímavého názvu a poutavého přebalu se tahle novinka může pochlubit i šikovně formulovanou anotací. Zamotáte se do ní totiž tak, že nebudete absolutně vědět, čí jste a prostě si tu knížku budete muset nějak sehnat. Nebo aspoň já to tak mám, protože chci kruci vědět, kdo ta Sandra je! 😀

Ukázka anotace: …Proč David zmlátil Sirku? Proč přišla Šárka v úterý domů až v šest ráno? S kým strávil Lukáš večer po silvestru? Jak se Sandra dozvěděla o tom znásilnění?

David je ten nejhodnější kluk na světě. Než se napije. Šárka by si nikdy nevzala perník. Než se zamiluje. Lukáš by Šárce nikdy neublížil. Než se sjede. Sandra by se nikdy nemotala Šárce do života. Než se objeví.

David miluje Šárku. Šárka miluje Lukáše. Lukáš miluje Sandru. Kdo je sakra Sandra?

Mukl obálka knihy
Mukl

Kniha inspirovaná skutečným příběhem muže, který byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen k patnácti letům odnětí svobody. V pouhých 19 letech prošel velmi krutými výslechovými metodami StB a na vlastní kůži okusil lidskou krutost v její nejsyrovější podobě.

Oblíbenec smrti obálka knihy
Oblíbenec smrti

Oblíbenec smrti zavede čtenáře do Španělska do období před druhou světovou válkou, ale taky tak trochu k nám domů, do Československa. Proti Frankově armádě a nacistickému Německu totiž vedle španělských republikánů bojovali i českoslovenští interbrigadisté.

Románový příběh trojice idealistů, Václava Petříka, thälmannovce Hanse Waldeka a španělské dívky Esperity má reálné základy a není náhodou, že připomíná legendární Hemingwayovu knihu Komu zvoní hrana.

Alžběta a Nina obálka knihy
Alžběta a Nina

Tajemství mojí babičky.
Nevyřčená slova kopou ty nejhlubší propasti.
V pochmurných i krásných Sudetech se skrývají stíny minulosti, které Alžbětinu rodinu rozdělily na desítky let. Když ji vnučka Nina navštíví v léčebně, vymyslí způsob, jak babičce udělat radost: vyrazí s ní na výlet do míst, kde strávila dětství a mládí. Během cesty po zapomenutých krajích i zasutých vzpomínkách se Nina rozhodne – dost bylo mlčení. Jen pokud odhalí rodinné tajemství, může vykročit za splněním vlastních snů.

Kamínky po kapsách obálka knihy
Kamínky po kapsách

Něco mi říká, že tohle bude příjemná oddechovka, která tak nějak pohladí po duši.

Scone s rozinkama a čaj o páté. S mlíkem samozřejmě. Pokoj velikosti vlakovýho kupé. Severní Anglie a to její zastřený nebe. Pak takový to klasický kafe z dineru v nevadský nicotě nebo Austrálie a tanečky vačic na furt ještě teplý kapotě. Prostě cizina. Ale v srdci stejně nejvíc Praha. Stejně jako mužský a ty doutnající krátery, co po sobě zanechaj, než jednou život začne konečně dávat trochu smysl.

Tanečnice obálka knihy
Tanečnice

Tara je talentovaná ukrajinská tanečnice, která má před sebou zářivou kariéru. Nechybí jí zápal pro věc ani vytrvalost. Poté co se z Doněcka stane válečná zóna, musí uprchnout do České republiky a živit se tam za nelidských podmínek v bezútěšném prostředí jako dělnice. Jejím vysvobozením z tohoto pekla a cestou za splněním snu – tancem – se může stát malý leták nabízející v nedalekém baru místo barmanky a tanečnice.

Světové romány

Sběratel přání obálka knihy
Sběratel přání

OK, přiznávám, že na téhle novince mě na první dobrou zaujala především povedená obálka. Kromě líbivé schránky v ní ale najdete řadu věcí, které vás rozhodně zaujmou, ať už je to třeba prostředí New Orleans, trocha záhad nebo historie, či třeba nějaká ta láska. Něco mi říká, že tahle novinka vás zaručeně vezme za srdce!

Šance tu je... obálka knihy
Šance tu je

Jednoho zářijového dne se na ostrově u pobřeží Massachusetts ve svých šestašedesáti letech sejdou tři kamarádi. Vidí se poprvé od vysoké školy, a už tehdy se snad nemohli víc lišit — natož dnes. Lincoln je realitní makléř, Teddy vlastní malé vydavatelství a Mickey je muzikant za zenitem. Každý z nich má své vlastní tajemství, nemluvě o kolosální záhadě, která jim už více než čtyřicet let vrtá hlavou.

Purpurový ibišek obálka knihy
Purpurový ibišek

Purpurový ibišek zavede čtenáře do Nigérie. Patnáctiletá Kambili a její starší bratr Jaja žijí privilegovaným životem. Kambilina otce okolí uctívá jako velkorysého člověka, zároveň je ale bigotně zbožný a doma se chová jako despota. V domě tak vládne ticho a tíživá atmosféra.
Nigérie po vojenském puči upadá do chaosu, a tak sourozence pošlou k tetě na maloměsto. Když se Kambili s Jajou vrátí domů, napětí ještě vygraduje a vyústí ve zvrat, který všem změní život.

Brzy obálka knihy
Brzy

No, je trochu ostuda, že se o Morrisi Gleitzmanovi dozvídám až teď, ale co už. Lepší pozdě než nikdy. Brzy vypráví o dalších osudech židovského sirotka Felixe a časově navazuje na předešlé díly Kdysi, Potom a Když. Život v poválečném, osvobozeném Polsku nebyl šťastný ani bezpečný, všude vládl chaos, země i lidé byli zbědovaní, morální hodnoty v troskách. Felix čelí velkému zklamání, jeho naděje i optimismus pohasínají a střídá je vystřízlivění.

Herzl: Evropský příběh obálka knihy
Herzl: Evropský příběh

Černobílé komiksové příběhy mě teda taky zrovna dvakrát neberou, ale pokud se zabývají historií a ke všemu ještě Židy na území Ruska, ráda se nechám nalákat. Černobílý komiksový román staví proti sobě dvě stránky židovského života: diasporu a návrat do Svaté země. Skrze osudy Ilji Brodského, který spolu s dalšími musel emigrovat z carského Ruska, sledujeme osudy evropského židovstva v prvních dekádách dvacátého století.

Mlčící fontány obálka knihy
Mlčící fontány

A zase ten Franco. Madrid, píše se rok 1957. Osmnáctiletý Daniel Matheson, syn ropného magnáta, přijíždí do Madridu se svými rodiči a doufá, že bude moci prostřednictvím čočky fotoaparátu poznat zemi, kde se narodila jeho matka. Fotografování – a osud – mu přivedou do cesty Anu. Překážky, jimž musí její rodina čelit, odhalují přetrvávající hrozby španělské občanské války i mrazivé rozhraní mezi štěstím a strachem.

Katovo poslední přání obálka knihy
Katovo poslední přání

Román současné ukrajinské autorky Jevhenije Kononenko Katovo poslední přání vypráví autobiografii starého spisovatele, ale sleduje i reakce potomků na otcovo doznání. Na pozadí příběhu jedné rodiny jsou v knize vylíčeny moderní dějiny Kyjeva, „Města pochmurných domů“ – zásadní historické zvraty i životy obyčejných lidí.

Lalečka obálka knihy
Lalečka

Píše se rok 1941, druhá světová válka je v plném proudu a v židovském ghettu se narodí malá holčička Ráchel. Její rodiče Jacob a Zippa ji přezdívají Lalečka a udělali by cokoli, aby ji zachránili.
Těsně před jejími prvními narozeninami začnou nacisté ghetto likvidovat a Židy systematicky vyvražďovat. Zippa se s dcerkou schová v podkroví, kde se tísní asi sto dalších lidí. Jacobovi, který slouží jako židovský policista, je jasné, že zůstat znamená pro obě jistou smrt, a rozhodne se proto dceru zachránit za jakoukoli, i tu nejvyšší cenu.

Světlo nad Londýnem obálka knihy
Světlo nad Londýnem

Zapomenutý deník odhalí milostný příběh poznamenaný druhou světovou válkou. Pro Caru je mnohem jednodušší zabývat se minulostí, než čelit realitě. Obchod se starožitnostmi, kde pracuje, je pro ni ideálním místem. Když objeví deník a fotku neznámé dívky ve stejné uniformě, kterou nosila její babička během druhé světové války, dá se do pátrání. Co se stalo s autorkou poutavého deníku a jaké tajemství skrývá babička, která odmítá o válce mluvit? Jenom rozluštění těchto záhad Caru donutí vyrovnat se svými traumaty.

Detektivky a krimi

Osamělí obálka knihy
Osamělí

Z téhle „kapsy“ jsem dlouho žádnou knížku nevytáhla, možná bych si ale mohla nějaký ten mord mezi svátky dopřát. Třeba zrovna Osamělé. V roce 1969 se během studií v Uppsale spřátelí šestice mladých lidí. Pořídí si autobus a vyrazí s ním na cestu do východní Evropy. Tento zpočátku bezstarostný výlet jim však přinese zážitky, které je navždy poznamenají. Nojo, bude se vraždit.

Korálky z klokočí obálka knihy
Korálky z klokočí

Archivařina, to je moje! A novinku z archivářského prostředí jednoduše nemůžu vynechat. V rámci doktorandské práce přijíždí Eliška uspořádat obecní archiv do místa svého dětství. Její prababička byla porodní bába a před mnoha lety beze stopy zmizela. Zdá se, že Eliščin příjezd do vesnice probouzí k životu stará a téměř již zapomenutá tajemství. Jo a taky tam bude nějaká ta láska!

Fejetony a eseje

Já muže nesnáším obálka knihy
Já muže nesnáším

Po fejetonech a esejích teda moc často nesahám, ale u téhle novinky nejspíš udělám výjimku (a nebude to tím, že bych nějak zvlášť nenáviděla muže). Kniha Pauline Harmange v sobě má totiž cosi zakázaného a nesmírně kontroverzního, něco, kvůli čemu chtěla francouzská vláda knihu zakázat. A proto ji, zcela logicky, musím mít a musím číst. Jasný? 😀

Biografie a memoáry

Unorthodox obálka knihy
Unorthodox

Sice jsem už viděla seriál na Netflix, ale to mi rozhodně nebrání v tom, abych se pustila i do knížky. Ta se od seriálu má údajně trochu lišit. Deborah prožila celý svůj život ve fanatické náboženské sektě chasidských Židů v americkém Williamsburgu. Bylo jí diktováno, jak se bude oblékat, co bude smět číst a koho si v sedmnácti letech vezme za muže. Jednoho dne se však dívka svému naplánovanému osudu vzepřela a rozhodla se vzít život do vlastních rukou.

Historie

Mory, mrskači a vraždění Židů: 14. století jako doba krize obálka knihy
Mory, mrskači a vraždění Židů

Není tajemstvím, že si čas od času ráda přečtu i něco z odborné literatury, zvlášť pokud se týká historie či východních zemí. Tahle novinka zavede čtenáře do pozdního středověku a zaměřuje se především na morové rány a období protižidovských pogromů, přičemž obě témata spolu úzce souvisí (právě Židé byli z vypuknutí morové epidemie často viněni). Takový kompletní obraz západní společnosti na konci středověku na vašem seznamu rozhodně nesmí chybět!

Natašin tanec: Kulturní historie Ruska obálka knihy
Natašin tanec: Kulturní historie Ruska

Pokud vás stejně jako mě zajímá vše, co se týká východních zemí, pravděpodobně vás tato novinka potěší. Kromě „vysoké kultury“, ke které patří třeba hudba a výtvarné umění, se autor věnuje také životu obyčejných lidí, jejich zvykům, tradicím a víře.

Svědectví o životě v KLDR obálka knihy
Sbědectví o životě v KLDR

Tuhle knížku jako jedinou z novinek už doma mám. K letošním Vánocům jsem jí totiž nechala darovat svému muži a oba se na ni neskutečně těšíme. Dění v Severní Koreji bedlivě sledují média a politici po celém světě, přesto se k nám z této země dostává jen velmi omezené a cenzurované množství informací. Kniha koreanistky Niny Špitálníkové, která přináší sedm rozhovorů se severokorejskými uprchlíky, proto představuje mimořádně cenný a unikátní příspěvek k poznání jednoho z nejtužších autokratických režimů na světě.

Zapomenuté příběhy 4 - Pověšen za krk, dokud nezemřeš obálka knihy
Zapomenuté příběhy

Čtvrté pokračování série Zapomenutých příběhů, tentokrát speciál s podtitulem Pověšen za krk, dokud nezemřeš. Zastavíme se u třinácti kapitol z britských dějin. Spojujícím prvkem všech kapitol je skutečnost, že jejich hrdinové a antihrdinové čelili katovi.
Skotští vzbouřenci válčící proti králi Eduardovi. Kapitán, který měl lovit piráty, ale nakonec ho jako piráta pověsili. Trosečníci bloudící oceánem, kteří nemají co jíst. Tedy kromě svých nešťastných druhů. Muž, který chtěl vybudovat britskou jednotku SS…

Související články

Komentáře