Knihomolův koutek

Myší díra

Posted On
Publikovala Zrzi

O Myší díře jsem se dozvěděla v jedné čtenářské skupině na Facebooku. Nebýt skupiny, asi bych se o tomhle příběhu z loňského roku nedozvěděla. Na sociálních sítích se moc neobjevuje a v novinkách pro rok 2021 jsem ji nějakou záhadou minula. No a byla by to škoda. Protože Myší díra rozhodně má něco do sebe.

O autorce

Překvapilo mě, že Myší díra není první knihou Simony Votyové. Podle Databáze knih vydala tahle česká autorka už 11 kousků! Část z nich je pak věnovaná dětským čtenářům. Kromě psaní knih se Simona Votyová věnuje také novinařině, natáčí reportáže pro Českou televizi a přispívá do časopisů.

O knize

Myší díra je příběhem několika lidí. Každá kapitola nese jméno osoby, z pohledu které se příběh odehrává. Jako čtenáři se tak seznamujeme s Axelem, chlapcem, který přišel o tatínka a jehož maminka se po smrti manžela utápí v depresi a prakticky tak není schopná se o svého syna starat. Další neméně zajímavou postavou je Dědek plesnivej, muž, který zažil hrůzy koncentračního tábora, bydlí sám, nemá nikoho, kdo by ho navštěvoval a ztrácí se ve svých pomatených vzpomínkách. Podobně ztracená je i Jolana, ženská, které táhne na padesát, nemá v lásce děti a smyslem jejího života je kariéra. Poslední z hlavních postav je Cyril, který vede poměrně nevázaný život a má starosti se svou matkou.

Asi nejzvláštnější postavou celého příběhu je myš. Myš, která kdysi bývala člověkem a teď se snaží alespoň částečně napravit chyby, které ve svém lidském životě napáchala. No a asi nebude překvapením, že se příběhy všech hrdinů nakonec spojí, propletou a společně vyústí v konec knihy.

Můj názor

Takhle, Myší díra mi svým směřováním a celkovou výstavbou příběhu docela připomínala Bábovky od Radky Třeštíkové. Jen mi, navzdory kratšímu rozsahu, přišla mnohem propracovanější a ucelenější. Postavy jsou dle mého skutečně dobře vykreslené, uvěřitelné a jako čtenář jsem je vnímala jako lidi z masa a kostí, jako kdyby stály přede mnou.

Postava myši mi přišla rozhodně jako takové zajímavé zpestření toho všeho, ačkoliv, žena, která se proměnila v myš a seznamuje se s hlavními hrdiny, to je za mě trošku přitažený za vlasy. Ale přežít se to dalo, člověk tuhle část příběhu musí brát asi trošku s rezervou.

Závěrem

Kniha mě mile překvapila, od pro mě naprosto neznámé autorky jsem moc nečekala a nakonec jsem dostala nálož příjemného počtení, které dokázalo zabrnkat na tu správnou strunu a spustit nějaký ten balík emocí. Takže za mě dobrý. Propracovaný, čtivý, logicky uspořádaný, uvěřitelný. Až na tu myš teda, ta mi do toho fakt moc nesedla, ale proti gustu… Rozhodně doporučuju pořídit si Myší díru k vodě nebo na dovolenou, jako letní čtení… Prostě si ji přečtěte, fakt to není marný.

Za mě 4 z 5!

Související články

Komentáře