Knižní tipy 7/2020

Moji sledující z Facebooku a Instagramu jistě zaznamenali, že jsem během minulého týdne přejížděla do jiné země, na knižní tipy číslo šest jsem tedy neměla kapacitu. Chystám se svůj hříšný čin v dohledné době napravit, zatím však přeskakuji na sedmé vydání Knižních tipů. Snad mi tedy mou dočasnou neaktivitu prominete 🙂
České romány

Jedním z největších tipů tohoto týdne je dle mého názoru česká novinka s názvem Šikmý kostel a podtitulem Románová kronika ztraceného města. Příběh by se měl odehrávat ve vesnici, která vznikla díky těžbě uhlí, ta byla ale i příčinou jejího pozdějšího zániku. Do dnešní doby se z ní zachoval pouze šikmý kostel, který smutně vyčnívá do okolní krajiny. Příběh má celkem tři dějové linie a s nimi spojené tři hlavní postavy, jejichž osudy se v mnohém prolínají. Celý námět je skutečně originální, doposud nebyl podobným způsobem zpracován, navíc je založen na skutečných událostech. No, nevím jak Vy, ale já do téhle novinky určitě jdu!
Světové romány

V kategorii světových románů byste rozhodně neměli minout novinku peruánského autora se skutečně dlouhým názvem Tetička Julie a zneuznaný génius. Novinku jsem na seznam zařadila vzhledem k několika skutečnostem:
- národnost autora, nic peruánského jsem nečetla
- k hodnocení autora na Databázi knih
- k hodnocení knihy na Databázi knih.
Sice to vypadá, že se o novinku v pravém slova smyslu nejedná, originál vyšel už v roce 1977, ale co už. V románu Tetička Julie a zneuznaný génius se autor po letech strávených v cizině a po řadě uměleckých úspěchů vrací k tomu, co bylo, když pracoval v redakci rozhlasové stanice v Limě a pokoušel se psát velkou literaturu a když se jako osmnáctiletý zamiloval do své mnohem starší vzdálené příbuzné a proti vůli rodičů se s ní potají oženil. Vskutku kontroverzní téma, co říkáte?

Prvotina americké autorky Megan Abbott nás zavede do prostředí maloměstské střední školy. Právě tady se objevuje záhadná nemoc, obyvatelé maloměsta začínají panikařit a na povrch vyplouvají věci, které měly zůstat navždy pohřbené. Slušné, ne?

No a pokud máte radši spíš nějaké to vtipné povídání o válce, patříte mezi fanoušky Spikea Milligana a tak podobně, určitě Vás zaujme novinka s názvem Já proti Rommelovi. Tenhle deník britského vojáka z druhé světové války je zároveň inteligentní protiválečnou satirou v mnohém připomínají osudy našeho českého Švejka.
Thrillery, Detektivky

Fanoušky detektivek určitě potěší, že tenhle týden vychází nový Minier. A ne, stále jsem od něj nic nečetla a ano, opravdu bych ráda, ale můj seznam je narvaný k prasknutí. Na okraji propasti slibuje příběh mladé francouzsky Moiry, která pracuje na vývoji nového softwaru, nicméně má pocit, že ji někdo tak trochu sleduje. Zaměstnance firmy navíc někdo postupně likviduje, takže její pocit asi úplně zcestný a paranoidní nebude. Novinka má údajně ukazovat nejtemnější stránky digitálního světa. Jsem zvědavá!

Polsko jede. Morušový strom je prvním dílem trilogie polského spisovatele Tomasze Białkowskieho. Novinka nás zavede na sever země, právě tam se totiž odehrávají vraždy, jejichž oběťmi jsou starší muži. Varšavský novinář dostane za úkol napsat o sérii vražd článek. Asi tušíte, že nezůstane jen u psaní a pustí se do vyšetřování na vlastní pěst. Taky na něj vybafne pár démonů z mládí a tak. Vskutku sympatická prvotina, co říkáte?
Pro děti a mládež

Ti, kteří můj blog už nějakou tu chvíli čtou vědí, že si knihy pro děti a mládež příliš často nevybírám. Novinka mě tedy svou anotací musí skutečně dostat. Knize Jiné jméno pro domov se to podařilo. No jen si to představte, žijete si vcelku poklidný a spokojený život, pak do něj ale zasáhne válka a všechno je vzhůru nohama. Musíte odjet do cizí země a začít znovu. S nálepkou imigrantky ze Sýrie to ale není zrovna jednoduché. Zajímavé téma, co Vy na to?