Co byste měli vědět o cestovním pojištění

Turisté často cestovnímu pojištění nepřikládají příliš velký význam. Říkají si, že už utratili dost peněz za letenku, ubytování a pronájem auta a nechce se jim platit ještě za pojištění (obzvlášť, pokud ho ještě nikdy nepotřebovali). Často si tedy volí jen jeho základní a levnou variantu. Taková volba se ale nemusí vždy vyplatit.
Čtěte, čtěte, čtěte!
Pojistnou smlouvu včetně podmínek byste si měli nejdříve pořádně přečíst. Pojistky často počítají s tím, že na dovolené budete chodit želvím tempem po městě a poklidně vysedávat v restauracích. Pokud ze schématu vybočíte a něco se Vám stane, nejspíš nedostanete ani korunu.
A nemusí se jednat o nic závažného, stačí, když se pořádně spálíte, dostanete úpal či úžeh, nebo si důkladně odřete kolena. Zkrátka ne všechny pojišťovny počítají s tím, že se budete chovat jako normální zvídavý turista.
Doba pojištění
Pokud vyrážíte do zahraničí tak jako já na delší dobu, dejte si pozor na dvě věci. Délka cestovního pojištění je u neomezené nabídky vlastně omezená a po uplynutí určitého počtu dnů se musíte do ČR vrátit, nesmysl, vím. Po dobu pobytu v zahraničí byste si také měli platit i české pojištění, to si ale můžete zrušit.
Chronické nemoci
Obzvláště bystří byste měli být, pokud trpíte nějakým chronickým onemocněním. I když se jedná třeba jen o vcelku banální gastritidu, může vás zastihnout právě na dovolené.
A pozor, pokud čekáte přírůstek do rodiny, pojišťovna vás může klidně odmítnout. Hlavně si ale dejte pozor na to, abyste byli střízliví. Budete-li mít v krvi byť jen stopu alkoholu, automaticky se vám pojišťovny vysmějí.
Sportem ku zdraví
Pokud si na dovolené chcete třeba pronajmout kolo, pojistka by s tím měla počítat. V takovém případě je opravdu lepší myslet na nejhorší a vybrat si pojistku zahrnující i osteosyntézu. V opačném případě se může stát, že vám sice operaci uhradí, ale kovové součástky pro zpevnění kostí bude platit rodina.
E-pojištění
V případě, že si vyberete pohodlnější variantu, kterou e-pojištění bezpochyby je, dejte si pozor na to aby vaše pojistka sjednaná prostřednictvím internetu měla razítko a podpis. V opačném případě nebude z právního hlediska smlouva platná.
Asistenční služba
Jakmile uzavřete cestovní pojištění, uložte si do svého telefonu číslo na asistenční službu. Pokud se vyskytne jakýkoliv problém, měli byste nejprve kontaktovat je. Je-li situace vážná, volejte nejprve záchrannou službu a jakmile to situace dovolí, spojte se s asistenční službou. Měli byste také myslet na to, že musíte být vždy na telefonu, rozhodně by vám tedy neměl třeba dojít kredit.
Pas jako záruka
A nelekejte se, možná vám na chvíli vezmou pas. Vnímají to jako záruku toho, že za lékařské ošetření dostanou zaplaceno. Po uhrazení částky vám vaše doklady v pořádku vrátí. Pokud se pohybujete v exotické destinaci, může nastat problém s překladem příslušných dokumentů potřebných pro vyplacení pojistky. Pojišťovny samozřejmě mají vlastní databázi překladatelů, ale ona ale není všemocná. Může se tedy stát, že si budete překladatele shánět sami.
V případě, že platíte sami
V některých částech světa se může stát, že vás vyzvou k tomu, abyste léčebné výdaje uhradili z vlastní kapsy. V takovém případě byste se měli s asistenční službou domluvit na tom, jaké dokumenty od vás bude pojišťovna následně vyžadovat. Je lepší tedy celou záležitost řešit hned na místě, později byste se k příslušné dokumentaci už nemuseli dostat.
Doufejme, že uvedené informace nebudeme potřebovat, přesto si ale cestovní pojištění zahrňme do našeho „před cestou musím“.