Knihomolův koutek

Bestie z Buckinghamského paláce

Posted On
Publikovala Zrzi

Tahle knížka byla jasná volba. Nalákala mě nejen líbivá obálka, ale i povedená anotace, slibující Londýn v troskách a celou zemi v temnotě – kdo by tomu odolal? V tuhle chvíli fakt, že je knížka určená hlavně dětem, nebyl vůbec žádnou překážkou. Samozřejmě pomohlo i dobré hodnocení na Databázi knih. Dostála ale kniha mým očekáváním i tomu, co se o ní všude možně píše?

O autorovi

Autorem knihy je pohledný britský mladík jménem David Walliams. Sluší se zmínit, že se nejedná o jeho prvotinu, na kontě má už pěknou řádku příběhů pro děti (píše a vydává už od roku 2008)! Docela mě překvapilo, že kromě psaní fušuje Walliams taky do herecké profese, měří 191 cm a charitativně přeplaval kanál La Manche. Něco mi říká, že tenhle chlap nudnej život rozhodně mít nebude a to samý bude nejspíš platit i pro jeho tvorbu!

O knize

Bestie z Buckinghamského paláce toho v anotaci slibuje fakt mnoho, třeba:

  • Londýn v troskách
  • temnotu
  • podivné věci za zdmi paláce
  • něco strašlivého, co bloumá po chodbách
  • královnu odvlečenou do Toweru
  • hrdinskou výpravu neduživého prince-knihomola.

Takže jistě chápete, že má očekávání byla fakt dost velká. Kdo by si taky nechtěl přečíst děsivý příběh zasazený do roku 2120?

Můj názor

Po přečtení knihy mi ale anotace přijde spíš jako taková líbivá reklama. Nechci tím říct, že kniha byla špatná, to zas ne, měla velmi silné grafické zpracování. Obálka je povedená, celý příběh doprovází nádherné ilustrace k tématu a v textu jsou graficky zdůrazněná místa, takže jako celek možná maličko připomíná komiks. Po téhle stránce opravdu není, co bych knize vytkla.

Problém mám ale s příběhem samotným. Vím, jedná se o knihu pro děti a mládež, ale i tak se nemůžu ubránit pocitu, že celý příběh je neskutečně simplifikovaný. Vlastně v něm není nic, co by mě jako čtenáře nutilo číst dál. Totální absence napětí, emocí, čehokoliv, co by se mnou jakýmkoliv způsobem pohnulo. Vlastně přemýšlím nad tím, jestli jsem vůbec někdy četla něco tak plochého. Přeci i knížka pro děti a mládež se dá nějak vygradovat, ne? Anotace slibuje samý děsy, temna a hrůzy, ale ve finále je to jako když si do horký vody zapomenete přidat sáček čaje. A jo, asi budu hnusná, ale nechápu, kde ta knížka bere tak dobrý hodnocení. Nechápu, fakt že ne.

Závěrem

Jo, asi bych se nebála, koupit knížku pod stromeček dětem. Věkovou skupinu bych ale odhadovala zhruba do těch 10, 11 let, od 12 nahoru je to prostě málo, málo všechno kromě celkovýho rozsahu teda. Takže pro děti ano, pro mládež za mě teda ne. A dospělí? Taky ne. Neplýtvejte časem a kupte si / půjčte si něco pořádnýho! To je rozkaz! 😀

Za mě 3 z 5, nedá se svítit.

Související články

Komentáře