Na cestách

Courám po Česku: Poutní místo Homol

Posted On
Publikovala Zrzi

Tak jo, tohle místo absolutně nebylo v plánu. Vlastně jsem do poslední chvíli neměla o jeho existenci ani ponětí (a to bydlím doslova za humny). Navigace člověka ale někdy dokáže vést skutečně nádhernými místy. A my poutní místo Homol objevili právě touhle trochu krkolomnou cestou. Díky za to! A co vy, slyšeli jste o něm někdy? Že ne? Nevadí! Vezmu vás na výlet.

Lokace

Poutní místo Homol se nachází nedaleko města Kostelec nad Orlicí a jeho návštěvu lze skvěle propojit s návštěvou hradu Potštejn. Cesta k raně baroknímu poutnímu místu je ale poměrně trnitá, samý dolík, šířka sotva pro dvě auta.

Náročný je i samotný výstup vzhůru po schodech. Schody jsou celkem strmé, je jich dost a v letním parnu dají jednomu pořádně zabrat. Cestou vzhůru si ale můžete dělat krátké přestávky, během kterých se budete kochat malebným okolím. Kopec je sice kopec, ale zato je z něj nádherný výhled! Pokud bude dobrá viditelnost. můžete vdáli spatřit třeba Sněžku nebo Kunětickou Horu.

Trocha historie nezabije

Celý komplex byl vybudován na konci 17. století. Naprostým unikátem je již zmiňované kamenné schodiště stavěné tak, aby se poutníci při výstupu ke kostelu zasvěcenému Panně Marii Sedmibolestné mohli podle počtu schodů (153) a odpočívadel (16) modlit velký růženec se třemi zdrávasy vstupními, často celé schodiště vystoupali po kolenou a každý schod políbili.

Nádherné schodiště donedávna zdobilo 10 velkých pískovcových soch, 14 andílků a 20 váz v duchu rokoka, do dnešních dnů se nám zachovala ale jen hrstka, několik soch zůstalo přímo na schodišti, některé jsou umístěny v interiéru kostela. Zbytek podlehl z menší části zubu času či vandalismu, z větší části byl ale rozkraden, což fakt zamrzí. Rozkrádání začalo v 80. letech a 90. letech, hned po otevření hranic. I samotný kostel byl několikrát vykraden.

Kolem kostela je i nádherný hřbitov, který je dodnes využíván obyvateli přilehlého okolí. Kromě hrobů nových si zde ale můžete prohlédnout staré náhrobky z let minulých. Dříve tu také stála škola, první česká v tomto kraji.

Zdroj: Text u poutního místa

Vstup a další technikálie

Vstup je zcela zdarma, bez problému si můžete prolézt celé schodiště, pokochat se sochami, tedy, těmi, které neukradli a zůstaly na schodišti. Dostanete se samozřejmě i na hřbitov, jen s kostelem je to velký špatný, dovnitř se dostanete nejspíš jen během bohoslužby. Uvnitř platí přísný zákaz focení a natáčení.

A ještě jeden malý tip na závěr: kolem poutního místa se to jen hemží nejrůznějšími cyklistickými, ale i turistickými stezkami. Za zvážení tedy rozhodně stojí možnost vypravit se do těchto končin vlakem a prošlápnout si je hezky po svých!

Související články

Komentáře