Na cestách

Jak jet do Ruska a neplatit za vízum

Kaliningrad Posted On
Publikovala Zrzi

Většina cestovatelů asi Rusko na svém seznamu nemá. A vlastně se není čemu divit. Možná ho ale na seznamu nemají jen proto, že se bojí administrativy, která je “domorodcům z Schengenu” dávno cizí. Můžeme se jí ale vůbec nějak elegantně vyhnout? A je systém víz pořád tak zkostnatělý?

Časy se mění

Ačkoliv zní nadpis trochu idealisticky, to vlastně i název článku, situace není stále taková, jak by si 21. století zasloužilo. Do Ruska stále potřebujete vízum, stále budete čekat na hranicích, ale k nepatrnému zlepšení přeci jen došlo.

person holding passport
Ilustrační fotka

Standardní vyřizování víza

Vízum do Ruska nepatří k zrovna příjemným záležitostem. Nejprve musíte vyplnit online formulář na webových stránkách vízového centra. Následně si zvolíte “své vízové centrum”, kam se vydáte žádost vyřídit. Na výběr máte Prahu a Brno.

Z webových stránek

Poněkud nesympatická je pracovní doba těchto center. Pokud chcete vycestovat do Ruska “postaru”, nezbývá často nic jiného, než si vzít v práci volno. Ve zkratce, čeká Vás obrovská kupa papírů a peněženka chudší o cca 2 300 Kč.

stack of papers
Ilustrační fotka

Samozřejmě se nabízí i firmy, které vízum vyřeší za Vás, otázkou je, kolik financí z rozpočtu jste ochotní obětovat.

Letošní novinka

Ano, standardní způsob vyřizování víza zní jako pěkná otrava. Možná se ale pomalu blýská na lepší časy. Alespoň to tak vypadá.

Web pro vyřízení elektronického víza

V červenci a srpnu roku 2019 se totiž objevila jedinečná příležitost elektronického víza, které si můžete vyřídit z pohodlí domova a zcela zdarma. Má to ale háček. Vízum platí pouze pro Kaliningradskou oblast. (Zaslechla jsem, že podobný typ víza by mohl výhledově stačit i pro cestu do Petrohradu, zatím ale nevím, co je na tom pravdy.)

Závěrem

Pokud tedy Vaším cílem není Moskva či Petrohrad a pro začátek Vám stačí jen zvolna nasát trochu té ruské atmosféry, můžete se vydat třeba do Kaliningradu.

V příštím článku Vám mile ráda povyprávím o tom, jak si vízum vyřídit. Podělím se s Vámi i o to, jaký byl přechod hranic, ubytování a další.

Na “čtenou”! 🙂

Související články

Komentáře