Knihomolův koutek

Mezi dvěma světy

Posted On
Publikovala Zrzi

OK, tuhle knížku bych si sama od sebe asi na seznam nedala. Koneckonců, kdo by rád četl o nemocech, nemocných lidech a připomínal si, že i na něj jednou dojde? Jenže. Knížku jsem viděla na několika bookstagramových profilech a vypadalo to, že fakt stojí za to. Řekla jsem si teda, že trochu tý deprese snad zvládnu a půjčila jsem si ji do čtečky. No a tady je výsledek!

O autorce

Autorka knihy má dost neobvyklé jméno – Suleika Jaouad, čte se to [dževád], ale pro mě to stejně bude vždycky Suleika [jaouad]. No nic. Navzdory exotickému jménu se jedná o americkou spisovatelku s tuniskými a švýcarskými kořeny. Není tajemstvím, že kniha vychází z jejích vlastních zkušeností. Stejně jako hlavní hrdinka knihy, rovněž Sueika, se i autorka v mladém věku setkala s rakovinou, bojovala s ní a přežila. Kromě toho, že autorka sepsala svůj životní příběh, přispívala také do časopisů jako Vogue nebo Glamour.

O knize

Kniha se v originále jmenuje Between Two Kingdoms, do češtiny přeloženo jako Mezi dvěma světy, ve slovenském názvu zůstává zachováno slovo království. V podstatě se jedná o autobiografii. Hlavní hrdinka Suleika vede zpočátku dost rušný život a nevšímá si varovných signálů, které k ní její tělo vysílá. Je orientovaná na práci, úspěch a starosti, které mladí lidé zkrátka mají. Nakonec se pár týdnů před třiadvacátými narozeninami dozví, že má rakovinu a šanci na přežití asi 35 %. Suleika přichází o všechno, o práci, byt, ale především o svobodu a nezávislost. Rakovinu nakonec poráží, vzápětí ale zjišťuje, že uzdravování nekončí ve chvíli vyléčení. A že vůbec nejtěžší je přijít na to, jak znovu žít.

Můj názor

Klobouk dolů. Pro autorku muselo být velmi náročné vzpomínat a vracet se k nemoci, která jí dost dala, ale taky dost vzala. Celou nemoc navíc líčí dost naturalisticky, bez příkras, tak, jak ji prožívala nejen ona, ale i její blízcí. Do svých blízkých se dokáže dost dobře vcítit a dokáže vnímat svou nemoc i jejich pohledem, což je další náročná část, kterou si musela při psaní knihy projít.

Snad ještě cennější je na knize to, že se autorka zabývá tím, co nastane pak. Tím, co nastane poté, kdy vám oznámí, že jste zdraví a můžete se začlenit zpět do běžného života. Moc si neuvědomujeme, že tohle je pro mnohé vyléčené daleko obtížnější část než samotná nemoc. Nicméně, tahle část pro mě byla čtenářsky asi nejnáročnější, autorčino putování mě moc nenadchlo, tím spíš, že jsem introvert a podobný objíždění cizích lidí mi přijde jako totální sci-fi a horor v jednom. Ale chápu, pro příběh to bylo důležitý, takže nerozebírám.

Závěrem

Není to lehký čtení, ale pokud máte ve svém okolí někoho, kdo s podobnou nemocí bojuj, možná byste měli po knize sáhnout. Myslím, že vám alespoň částečně pomůže pochopit myšlenky vašeho blízkého, který se s podobnou nemocí potýká a ukáže vám, že vyléčením cesta nekončí. Váš blízký vás bude potřebovat ještě řadu let po ukončení léčby, a to možná ještě intenzivněji než během ní.

Takovýhle knížky se hodnotí dost blbě. Literárně to nebyl žádný skvost, ale za téma, se kterým autorka vyrukovala dávám 5 z 5.

Související články

Komentáře