Na cestách

Pojedeme do Norska?

norsko Posted On
Publikovala Zrzi

Severské státy jsou poslední dobou cestovatelským hitem. Stále více cizinců touží alespoň jednou za za život navštívit Norsko, Finsko nebo Švédsko. Pojďme se dnes společně podívat do Norska. Co nás asi v zemi Vikingů čeká?

Základní info

Myslím, že o Norsku se tu moc rozepisovat nemusím. Jeho geografickou polohu všichni známe, o hlavním městě jsme taky alespoň jednou v životě slyšeli. Ale věděli jste třeba, že se Norsko za posledních 30 let stalo jednou z nejbohatších zemí světa? Ekonomická úspěšnost se pochopitelně odráží i na cenách, ačkoliv jsou mnohdy mnohem vyšší než jinde v Evropě, turistům to zatím nevadí.

body of water near houses and mountains
Yuriy Garnaev

Navzdory veškerým přírodním krásám Norsko obývá ale pouhých 5 milionů lidí. V některých částech země je totiž terén velmi nepříznivý a takřka neobyvatelný.

Kdy letět

Ideální doba pro návštěvu Norska je podle ostatních cestovatelů zhruba od poloviny května do poloviny září. V tomto časovém rozmezí se můžete klidně oddávat hikingu, kochat se fjordy nebo si to hovět na jachtě. Zároveň se v Norsku jedná o hlavní sezónu, což samozřejmě znamená, že všude budou mraky turistů, ale taky to, že všechny památky budou mít příjemnou otevírací dobu. Mimo uvedené měsíce se Vám už nemusí poštěstit.

Norway flag standing on cliff
Mikita Karasiou

Obzvlášť těsné bývá Norsko v létě, to se do něj sjíždí lidé ze všech koutů světa, aby na vlastní oči spatřily tzv. bílé noci. V Oslu totiž trvají stejně dlouho jako v Petrohradě, který je o poznání dál.

Vstup do země a měna

Ačkoliv patří Norsko k členským státům Evropské unie, má (stejně jako Česko) vlastní měnu. Tou je norská koruna. Nebojte se ale, všude běžně přijímají platební karty, dokonce i ve vesnicích. Nic dalšího pro vstup do země nepotřebujete. Norsko je součástí EU. takže žádné otravné papírování, jen divoká jízda!

white boat on sea near house at daytime
Dong Zhang

Jak ušetřit?

Už na úvod jsem zmínila, že je Norsko jednou z nejdražších zemí světa. Sama nemám peněz nazbyt a zajímá mě, jak bych mohla v Norsku ušetřit. Tady je pár tipů:

  • vařte si doma a nakupovat na trzích, nebo v supermarketu
  • kupujte si lítačku nebo celodenní jízdenku
  • alkohol si dejte radši doma, v restauraci a v baru stojí majlant
  • pronajměte si jen pokoj místo celého apartmánu.
bridge near body of water
redcharlie

Na co si dát pozor?

Při cestování většinou ocením i rady ohledně toho, na co si dát pozor. Tady jich pár je:

  • místní obchody často zavírají hodně brzy, o víkendu bývají nadobro zavřené
  • za pití alkoholu na veřejnosti můžete dostat pokutu
  • plánujte cestu alespoň půl roku dopředu, jinak se může stát, že nebudete mít, kde bydlet
  • Norsko je vcelku bezpečná země, ale věci si musíte hlídat všude.
climbers hiking through mountain peak during daytime
Mathias Jensen

Norská doprava

Jak jsem již zmínila, pokud cestujete norskou MHD, zpravidla platí, že je lepší koupit si lístek s delší dobou platnosti než několik jednotlivých jízdenek. Koupit si ho můžete třeba prostřednictvím téhle aplikace, popřípadě tady.

photography of road under cloudy sky
Olivier Guillard

Na taxi radši zapomeňte. Za jednu cestu po městě zaplatíte v přepočtu na českou měnu asi jeden tisíc korun. Pokud si tedy chcete Norsko pořádně projet, lepším řešením je, pronajmout si vlastní auto.

Co ochutnat

Ostatní turisté a milovníci cestování doporučují, samozřejmě, ryby. Čerstvé kousky můžete najít téměř v každém supermarketu! Pokud byste radši podpořili místní podnikavce, vydejte se na rybí trh. Z “rybích” jídel byste měli vyzkoušet uchu (podobnou polévku mají i Rusové), nebo třeba gravlax ze syrového lososího masa.

two silver fishes on round white ceramic plate
Gregor Moser

Na horách pak můžete ochutnat skopové maso, populární je tu třeba tradiční vánoční jídlo pinnekjøtt, nebo forikol. Patříte-li spíše k milovníkům sladkého, zkuste třeba lefse, nebo brunost. No, celkem mi z toho psaní vyhládlo 😀

Co navštívit

  • Oslo

Při návštěvě Norska samozřejmě nemůžete vynechat hlavní město. V Oslu najdete velké množství zajímavých muzeí (třeba muzeum mého oblíbence Muncha). Kromě kultury tu za to stojí i nakupování, dají se tu prý sehnat celkem neotřelé módní značky. Neměli byste také vynechat Operu a hrad Akershus. Na poctivou procházku městem by Vám měly stačit asi tři dny. Ještě dodám, že má Oslo svou vlastní turistickou kartu, Oslo Pass.

people gathering outside building
Oliver Cole
  • Drøbak

Nezapomeňte ani na Drøbak, menší město asi hodinu cesty od Osla. Cestovatelé se shodují, že je nejpůsobivější během letních měsíců. K dobru dostanete nějaký ten fjord.

cruise ship between islets
Vidar Nordli-Mathisen
  • Maják Fulehuk

A nakonec něco pro milovníky majáků. Maják Fulehuk se rozkládá na jednom z ostrovů, takže si zde na vlastní kůži můžete vyzkoušet, jaké to je, když není kolem nic než moře. Maják už, bohužel, není funkční, ale stále přijímá nové návštěvníky. Dá se v něm dokonce i přespat.

landscape photo of rocks near body of water
Good Free Photos

Tak co, pojedeme do Norska? 🙂

Související články

Komentáře