Knihomolův koutek

Barevný závoj

Posted On
Publikovala Zrzi

Trochu si nadávám za to, že po klasice nesahám už tak často jako dřív. Přitom byly doby, kdy jsem četla hlavně klasiku. K tomu, že jsem se dostala k Barevnému závoji přispělo (stydím se) hlavně to, že se kniha dočkala v letošním roce nového vydání. Smutný, ale jinak bych se k ní nejspíš vůbec nedostala, měla bych se nad sebou zamyslet. A dát si asi něco jako čtenářský předsevzetí.

Autor

William Somerset Maugham je anglický autor, který žil ve dvou stoletích. Narodil se ve století 19. a zemřel ve druhé polovině století 20. Narodil se v Paříži, jeho otec tam pracoval na britské ambasádě. Po smrti rodičů byl ale nucen vrátit se zpět do Anglie. Studoval lékařství, podobně jako hrdina knihy, a pracoval v londýnské nemocnici. Lékařem ale dlouho nezůstal, po publikování prvních povídek se začal plně věnovat psaní. Jako zajímavost bych uvedla, že byl údajně homosexuál. To mu ale nebránilo v tom, aby uzavřel manželství a zplodil dceru.

Anotace

Děj románu, který poprvé vyšel v roce 1925, se odehrává v britské koloniální Číně. V jeho centru stojí mladý manželský pár, který je tvořen odlišnou dvojicí – oddaně milujícím introvertním mužem, povoláním lékařem, a jeho ženou, dívkou z anglické lepší rodiny, která do manželství vstoupila bez lásky, zato se snahou změnit prostředí a své společenské postavení. V důsledku náhodně odhalené manželčiny nevěry dojde ke krizi a žena je donucena odjet s manželem do čínského vnitrozemí, kde propukla epidemie cholery. Tíživé životní podmínky boje s epidemií a všudypřítomnost smrti podstatně ovlivní jejich životy a vzájemný vztah…

Recenze

Je až zarážející, jak moc nadčasový tenhle román z roku 1925 je. Asi proto se letos dočkal nového vydání. Autor představuje čtenářům témata, která nejspíš nikdy nezestárnou. Tím ústředním je nevěra a láska jako taková. Jak poznat toho pravého / tu pravou? Podlehnout jinému muži / jiné ženě, nebo zachovat věrnost?

Nestárnoucí a v podstatě věčné téma je ale v knize zpracováno docela originálně, až mě to fascinovalo. Jako čtenář jsem totiž předvídala, jak bude manžel na nevěru své ženy reagovat, ani v nejmenším jsem ale nečekala, že ji v podstatě s ledovým klidem odveze do oblasti zamořené cholerou (anotaci jsem moc pozorně nečetla, ne o četla, když jsem knihu dávala na seznam, což už nějaký pátek je). Paradoxně jí tím vlastně pomůže. Tváří v tvář smrti a těm, kteří s ní každý den bojují, se jeho manželka v podstatě mění před očima v jinou ženu. Otevírá oči a tím snad i nastavuje zrcadlo tehdejší společnosti.

Příběh je navíc zasazený do poměrně neobvyklého prostředí britské koloniální Číny, což čtenáři otevírá nový obzor a umožňuje mu nahlédnout pod pokličku světové historie. To já ráda.

Závěr

Nemám, co bych knize vytkla. Je čtivá, ačkoliv jako čtenář už tak nějak tušíte, kam celý děj směřuje. Přiměje k zamyšlení nad tehdejšími poměry ve společnosti i rodině, dost možná také k zamyšlení nad vlastním manželským svazkem či vztahem. No a pokud jste v podobné situaci jako hlavní hrdinka, tedy máte milenku či milence, možná vám příběh otevře oči a pomůže vybrat si správně. Viděla bych to na takový příjemný letní čtení, které vede k lehkému zamyšlení a nenásilně obohatí.

Za mě rozhodně 5 z 5!

Související články

Komentáře