Knihomolův koutek

Královna mrtvol

Posted On
Publikovala Zrzi

Čas od času se na mém seznamu ocitne i nějaká ta Young adult knížka či dívčí román. Nejsem úplně fanoušek podobných žánrů, když mě ale zaujme a nadchne anotace, dám si říct a po knížce sáhnu. Asi takhle nějak to bylo s Královnou mrtvol. Anotace ve mně vzbudila zvědavost, v tu chvíli mi bylo jedno, do jaké “kategorie” kniha spadá. Věděla jsem, že si ji chci přečíst.

Autorka

Heather M. Herrman je asi velká tajnůstkářka, jinak si to nedovedu vysvětlit. A přiznávám, že jsem docela zklamaná, protože se o autorech vždycky ráda něco dozvím. O Heather jsem se toho ale moc nedočetla. Na Databázi knih její medailonek úplně chybí, v knize samotné je jen pár nic moc řádků a to samé na jejím webu.

Snad jedinou přínosnou informací pro mě je ta, která říká, že Královna mrtvol není její jedinou knihou, jako jediná se ale zatím dočkala českého překladu. Pokud tomu dobře rozumím, chystá se dokonce i nějaká ta novinka. Tak snad se toho brzy o autorce dozvíme více!

Anotace

Molly Greenová, sedmnáctiletá osiřelá dívka, je po záhadné smrti své nejlepší kamarádky Kitty nucena odjet za svou „tetičkou“. Molly však o žádných příbuzných neví, a tak se domnívá, že ji křesťanský sirotčinec za drobnou úplatu prodal a ona teď bude nucena pracovat v domácnosti. Nebylo by to nic neobvyklého. Svobodná dívka má ve Philadelphii v 50. letech 19. století jen pramálo jiných možností.

Po svém příjezdu však Molly zjistí, že její teta je nejen skutečná, ale také nesmírně bohatá a skrývá jedno velké tajemství. O všechno se chce se svou neteří podělit – ne však zadarmo. Mollyina teta Ava nabyla své bohatství tím, že vykrádá hroby a mrtvoly prodává studentům medicíny, kteří je potřebují k procvičování chirurgických zákroků. Od neteře žádá, aby jí mrtvoly pomáhala shánět.Molly tedy po nocích proniká do tajů tetina podnikání a ve dne prozkoumává její sídlo. Nedokáže se přitom ubránit pocitům fascinace a hrůzy, které v ní vyvolávají hodiny anatomie, jež probíhají v kostelíku na tetině pozemku. Lekce záhadného doktora LaVallea jsou omamnou směsicí znalostí a moci a Molly zjišťuje, že nikdy po ničem netoužila víc než být součástí výhradně mužské skupiny studentů.

Cena za přijetí je vysoká, ve městě přitom pobíhá vrah, a cesta za mocí a příležitostmi se tak promění v tanec smrti.

Recenze

Při psaní recenze budu brát ohled na to, že se jedná o dívčí román, YA příběh. Kdybych totiž tenhle ohled nebrala, musela bych být asi o něco drsnější.

Začněme klady. Největší zážitek jsem měla z tématu, které mi autorka prostřednictvím své knihy otevřela. Nikdy mě nenapadlo zamyslet se nad tím, jak probíhaly první pitvy a jak si lékaři obstarávali těla. Pitva. Těla určená k pitvě. Přišlo mi to tak samozřejmé, že mě nikdy nenapadlo nad tím hloubat. V tomto ohledu je Královna mrtvol rozhodně velmi přínosná a troufám si říct, že v mladých čtenářích může snad i vzbudit jakýsi zájem o historii. Zároveň se ale snažím tuhle část knihy brát tak nějak s rezervou, knize chybí zdroje. Při letmém surfování na internetu jsem ale našla několik článků potvrzujících v podstatě to, co je popisováno v knize. Takže jo, něco takového se klidně dít mohlo.

Dalším zajímavým tématem, které autorka v příběhu otevírá, jsou počátky medicíny tak, jak ji známe dnes. S tím souvisí i otázka vzdělanosti žen. Hlavní postava Molly totiž touží stát se lékařkou, tato výsada ale v její době patří pouze mužům… Opět tedy informace, která v mladých čtenářích může podnítit zvědavost.

Autorka ztrácí body v technické stránce příběhu. Jazyk je poměrně jednoduchý, což by asi u YA nevadilo, ale asi nejvíc mě pálil fakt, že tajemný Řezník je vlastně docela na první pohled jasný, čtenář se nemusí nijak zvlášť namáhat, aby ho odhalil. Škoda. Žádné překvapení se dle mého v závěru knihy nekoná. Kdybych se zamýšlela víc, asi bych objevila i další “nedorazy “. Ale říkám, beru ohled na kategorii a jsem mírná jako beránek.

Závěr

Takže abych to shrnula – téma dobrý, originální, zaujme, obohatí, podnítí zvědavost, ale provedení teda dost průměrný, ovšem ne úplně tragický. Asi bych se nebránila další autorčině knize. Knihu samotnou bych znovu nejspíš nečetla, ale rozhodně bych se o pitvách a získávání těl ráda dozvěděla víc.

Za mě by to bylo asi tak 3,5 z 5. Trošku blíž ke 4.

Související články

Komentáře