Knihomolův koutek

Deníky cizince

Posted On
Publikovala Zrzi

Pravda, tahle knížka na Databázi knih moc slušný hodnocení nemá, já jsem ji ale měla na seznamu, protože mě zaujala mezi novinkami roku 2020 a v knihovně patřila k těm, které jsou k dispozici tištěné a zároveň ve formě e-knihy. Takových knížek v katalogu moc není, takže jsem to prostě riskla.

O autorce

Autorkou knihy je britská spisovatelka Elly Griffiths, jedná se o pseudonym. Její specializací jsou příběhy s krimi zápletkou. Vypadá to ale, že u nás se o příliš oblíbenou autorku nejedná. Českého překladu se podle Databáze knih zatím dočkaly pouhé dvě knihy, z toho první vyšla v roce 2015, druhá (Deníky cizince) v roce 2020, víc nic.

O knize

Hlavní hrdinkou knihy je Clare Cassidyová, středoškolská učitelka angličtiny, která pracuje na knize o spisovateli R. M. Hollandovi, shodou okolností působil na škole, kde nyní pracuje. Její relativně poklidný život rozvedené učitelky středního věku rozvíří vražda kolegyně a zároveň nejlepší přítelkyně. Kromě přátelství a profesního vztahu ji s obětí pojí i fakt, že u jejího těla byl nazelen citát právě z díla Hollanda, což na Clare nevrhá úplně nejlepší světlo. Nakonec se ale ukáže, že Clare s vraždou přeci jen něco společného má. .. A že se její život začíná nebezpečně prolínat s dílem zmíněného spisovatele. Náhoda? Nebo něčí záměr…

Můj názor

Souhlasím s tím, že se nejedná o žádné převratné dílo, ze kterého bych se posadila na zadek, a že hodnocení na Databázi v podstatě odpovídá realitě. Nicméně. Ačkoliv je příběh takový průměrný, je čtivý a napsaný tak, že to k němu čtenáře zkrátka táhne. Navíc vrah není jasný na první pohled, člověku to dá trochu přemýšlení, takže jo, úplný propadák to určitě nebyl.

Snad víc než linka s Clare se mi líbila povídka Hollanda, která se neustále prolíná se současností. Byla zajímavá, napínavá, lehce hororová – rozhodně bych jí snesla víc…

V lince s Clare mě zaujal fakt, že je na děj nahlíženo z více úhlů. Slovo dostávají snad všechny výrazné postavy (Clare, její dcera, policistka), takže Clare i vraždu samotnou můžeme vnímat hned z několika úhlů pohledu. Trochu zvláštní mi přišel vztah mezi Clare a policistkou. Policistka nemůže Clare zpočátku ani cítit a nakonec se z nich stávají pomalu nejlepší kamarádky? No nevím, za mě těžko uvěřitelné. To samé jsem vnímala ale i mezi dalšími postavami. Vztahy mezi nimi mi přišly vylíčené ne úplně šťastně, to samé jejich charaktery, byly hodně povrchní, nepřišly mi nijak zvlášť propracované.

Tristní mi přišlo množství překlepů a hrubek. Asi si v nakladatelství řekli, že u takové konzumní literatury nemá důkladnější korektura cenu. Škoda.

Závěrem

Ale jo, užila jsem si to. Sice nemám žádný hřejivý pocit vnitřního naplnění, ale úplně marný to nebylo. Příběh mi asi časem splyne s dalšími knihami, úplně originální nebyl. Nic k zamyšlení jsem v něm nenašla, takže ve mně moc stopu nezanechal. Tím pádem nemám ani potřebu si o knize s někým promluvit, podiskutovat – zkrátka není o čem. Do další autorčiny knížky bych nešla. A upřímně, asi bych zvažovala i to, jestli půjdu do další knížky tohoto nakladatelství.

Za čtivost dávám tedy alespoň 2,5 z 5.

Související články

Komentáře