Knihomolův koutek

Knižní tipy 4/2020

Nong Vang Posted On
Publikovala Zrzi

Knižní tipy, tentokrát s malým zpozděním, ale přeci! Máme tu další týden a s ním další knižní novinky. Co si tentokrát napíšeme na svůj seznam? No, málo toho určitě nebude! Čekají nás totální prvotiny zatím neznámých autorů, ale i novinky ostřílených spisovatelů!

Česká literatura

Výsledek obrázku pro zápisník alkoholičky
Zápisník alkoholičky

Knižní tipy tohoto týdne zahájíme českou literaturou. Zápisky alkoholičky nemůžeme vynechat. Je jich plný internet, plný Facebook a skoro se bojím podívat do ledničky, hahaha. Knížka je napsaná podle stejnojmenného blogu, který získal cenu Magnesia Litera za rok 2019, to by nemuselo být marné počtení, co vy na to? Už z názvu je jasné, o čem kniha bude. Někteří z vás se možná s podobným problémem potýkají, ostatní třeba zajímá, jak taková léčba alkoholiků probíhá. Spokojené budou nejspíš obě strany. A navíc tím podpoříte autorku, která potřebuje, aby za ní svět stál. Navíc jí určitě přečtením nebo koupí jejích zápisků uděláte radost 🙂

Výsledek obrázku pro Prodloužená sonáta života Boženy Němcové
Prodloužená sonáta života Boženy Němcové

Upřímně, vůči téhle knize jsem celkem skeptická. Podle obálky i názvu vypadá jako silně béčková novinka. Ale poslední dobou se o Němcové zase docela mluví a možná by nebylo marné si první dojem z knihy ověřit na vlastní oči a čtenářský vkus. Otázkou je, nakolik bude dílo nasycené skutečností a ověřenými fakty.

Světové romány

Výsledek obrázku pro Případ alchymistovy dcery
Případ alchymistovy dcery

I na poli světové literatury se nám tento týden slušně urodilo. Přehlídku své sklizně zahájím knihou Případ alchymistovy dcery. Román je trochu šmrncnutý fantasy, ale to snad nebude na škodu. Hlavní hrdinka je po smrti rodičů trochu švorc. Začíná se zajímat o záhadnou minulost svého otce a ejhle, zjistí, že na hlavu otcova přítele je vypsaná tučná odměna. Spolupracuje třeba se slavným Holmesem a doktorem Watsonem. Nakonec odhaluje síť zvrácených vědců, kteří svými experimenty ničí životy nevinných. Zajímavé, že? K dostání od 30. 1.!

Výsledek obrázku pro probuzení román
Probuzení

Trochu se stydím za to, že se o existenci Amandy Stevensové dozvídám teprve teď. Její knihy mají na databázi fakt skvělá hodnocení a vypadají víc než zajímavě (možná mi na první pohled trochu připomínají Vetešníka). Bohužel, Probuzení je šestým dílem ze série Hřbitovní královna, takže jsem fakt něco propásla. Ale nevadí. Osobně nemám problém s tím, začít právě tím šestým dílem 😀 Fakt si na tu Amandu posviťte, v komentářích se na ni pějí ódy! Tu prostě musíte zkusit.

Detektivky a Thrillery

Výsledek obrázku pro charónova čísla
Charónova čísla

Marka Krajewského už trochu znám, takže se vůbec nebojím, představit vám jeho novinku. Tenhle polský autor má totiž rozhodně potenciál a s detektivkami to umí. Pokud jste tedy i vy trochu otrávení z toho “severského boomu”, pojďte se se mnou podívat do Lvova. I tam se totiž vydatně morduje! A to vcelku morbidně. Příběh se odehrává v předválečné době, takže Krajewského doporučuji i milovníkům “historických detektivek”.

Výsledek obrázku pro Tichá odplata
Tichá odplata

A vraždí se taky na skotském venkově! Údajně by tam snad měl řádit kult druidů, docela ujetý, ale co už. Jsme zvyklí na ledasco. Tichá odplata je první díl ze série s vyšetřovatelkou Daniou Gorskou, takže zbystřete, ať čtete hezky od začátku! Snad to bude za něco stát. Kniha vypadá přinejmenším slibně, ale víme, že to není ani zdaleka zárukou kvalitního počtení.

Výsledek obrázku pro deníky cizince
Deníky cizince

Mým dalším tipem v kategorii jsou Deníky cizince od autorky poměrně úspěšné knihy Křižovatky smrti. Hlavní postavou knihy je středoškolská učitelka angličtiny, která se specializuje na gotického spisovatele. Do dne, kdy zavraždí její kolegyni má svůj koníček nejspíš ráda, vzápětí se ale mění v noční můru, protože se tak nějak vtěsná do jejího vlastního života. Zajímavé a trochu děsivé, že? Pozor na to, co čtete a o jaké spisovatele se zajímáte! 😀

Výsledek obrázku pro příběh falešného copu
Příběh falešného copu

Do placu házím nakonec ještě jednu českou detektivku. Pozor, jedná se už o třetí díl ze série, takže nechám na vás, jestli budete chtít číst od jedničky, nebo začít novinkou. Tak jako tak, série s komisařem Eduardem Plischkem vypadá docela dobře. Novinka s názvem Příběh falešného copu nás ponoří trochu do české minulosti. Zkušený komisař finanční stráže Eduard Plischek šetří další zajímavý případ, u toho nesmíte chybět!

Pro ženy

Výsledek obrázku pro Podivuhodné příhody Ingrid Winterové
Podivuhodné příhody Ingrid Winterové

Ani v kategorii pro ženy nebudeme mít tento týden prázdno. Podivuhodné příhody Ingrid Winterové slibují bláznivou komedii založenou na tom, že se hlavní hrdince rozpadá všechno pod rukama. To nám zní povědomě, co? Zažili jsme to asi všichni. Nebohou Ingrid sužovanou osobními i pracovními problémy ale ještě ke všemu pošlou do Ruska. Jenže celá výprava se (jak jinak) trochu zvrhne. Kdoví, třeba právě takovýhle vzrůšo nešťastná Ingird potřebovala. Asi od knihy nečekejte nějakou super inteligentní a nabušenou četbu, zjevně se ale pobavíte, což občas není na škodu.

Výsledek obrázku pro třpytivá hodina
Třpytivá hodina

Třpytivá hodina, novinka od autorky, kterou znáte z Dopisů, které nikdo nečetl, ty byly mimochodem opravdu čtenářsky úspěšné! Život hlavní hrdinky Třpytivé hodiny je plný alkoholu, skandálů a zábavy. Vlastně, dělá všechno jen proto, aby vybočila z nudné šablony, kterou jejímu životu nastavili rodiče. Během nekonečného hýření se seznamuje s mladíkem, který tak úplně nezapadá do její společenské vrstvy, trochu klišé, nemyslíte? Nakonec ale, jak jinak, dochází k tragédii a láska až za hrob se pomalu ale jistě hroutí. Román se odehrává v době mezi dvěma světovými válkami, což zní docela atraktivně. Asi začnu těmi Dopisy a když se mi budou líbit, přidám i Třpytivou hodinu. A co vy? 🙂

Související články

Komentáře