Knihomolův koutek

Knižní tipy 16/2020

knižní novinky Posted On
Publikovala Zrzi

Nouzový stav skončil a “do normálu” se pozvolna vracíme nejen my, ale také knihomolský život. Můžeme chodit do knihovny, plenit knihkupectví a ve velkém nakupovat čerstvé novinky! A právě o nich dnes bude řeč. Vzhledem k nedávnému květnovému výročí vychází poměrně dost knih o druhé světové válce. Pokud zmíněnému tématu příliš neholdujete, nepropadejte panice, Čeká na vás třeba novinka Markéty Lukáškové, nebo slibný Noční klub Mars. Držte si klobouky, vyrážíme!

České romány

Vlaštovka v bublině - Markéta Lukášková | Databáze knih
Vlaštovka v bublině

Nesmírně mě těší, že dnešní přehlídku knižních tipů můžu zahájit právě Markétou Lukáškovou. Proč? Viděla jsem jeden z jejich rozhovorů a totálně mě odzbrojila svou přirozeností a vším, co ze sebe vyjadřovala. Totální okouzlení. Jen jsem se ještě pořád nedostala k tomu, abych si od ní něco přečetla. Ale určitě to napravím, slibuju.

Třeba zrovna její novinkou Vlaštovka v bublině příběh které nás vcelku nezvykle zavádí do stále ještě poměrně vzdálené budoucnosti, roku 2045. Barbora leží v nemocnici a pomalu přichází o vzpomínky na to, kým byla a co prožila. Jenže jsme v budoucnosti, lékaři mají na její nemoc lék a ona se tak může vrátit zpátky do života. Co bude dál?

České pověsti

Za pověstmi Šumavy | Albatrosmedia.cz
Za pověstmi Šumavy

Sice ze Šumavy nejsem, ale přečtu si o ní moc ráda. Za pověstmi Šumavy se totiž můžu vydat, i když bydlím na druhém konci republiky. Tak co, neuděláme si tu dovolenou o trochu dřív? Věřím, že tahle novinka dokáže atmosféru pohádkové pohraniční oblasti skvěle vykouzlit!

Historické romány

Pod svícnem tma - Ariana Neumann | KOSMAS.cz - vaše internetové ...
Pod svícnem je tma

Je zvykem, že se na blogu snažím podpořit především české autory, popřípadě příběhy, zasahující do českého prostředí. Upřímně, překvapilo mě, že novinka venezuelské spisovatelky dosáhla svým dějem až na naše území. A co víc, knihu Pod svícnem je tma podpořilo Ministerstvo kultury České republiky, už to je samo o sobě zajímavé. Pravda, obálka není zrovna hitparádní kousek, ale co už. Důležité je, že kniha vypráví příběh autorčina otce, kterého trápí noční můry. Autorka záhy objevuje detaily toho, jak otec prožil druhou světovou válku a zjišťuje pravděpodobně i příčinu veškerých zlých snů. A ano, svou roli tam hraje Praha.

Dopisy ze Sachsenhausenu - James Moloney, 2020, pevná vazba s ...
Dopisy ze Sachsenhausenu

Téma holokaustu a druhé světové války se nosí, to se ví. I já po takovém kousku čas od času ráda sáhnu, ale musí stát skutečně za to. Originál Dopisů ze Sachsenhausenu vyšel sice už v roce 2018, překladu a svého českého vydání se ale dočkal až letos. Margot má nastoupit do nové práce ve věznici, jenže to, co se na první pohled jako věznice tváří, je koncentrační tábor Sachsenhausen nedaleko Berlína.

Zpočátku do každodenní reality brutálně vězněných nevidí, k dispozici má jen jejich dopisy. Místo toho, aby dopisy spálila se tedy nakonec některých z nich ujme a prostřednictvím jednoho z nich se seznámí s Dieterem, který píše psaní plná lásky své milé, shodou okolností taky Margot. Jak tohle asi dopadne?

Sirotek, bestie, špiónka - Matt Killeen | KOSMAS.cz - vaše ...
Sirotek, bestie, špiónka

Sirotek, bestie, špiónka nese označení pro děti a mládež, to nám ale nebrání v tom, abychom po knize sáhli. Kniha ale nezačíná zrovna nejlépe, hlavní hrdince zastřelí na hranici při útěku matku, což znamená, že si s nepřátelskou zemí musí poradit dočista sama. K odboji vlastně přijde skoro jako slepý k houslím. Začíná chodit do školy pro děti nacistických pohlavárů a snaží se získat informace cenné pro odboj. To zní geniálně, ne?

Válečné romány

Primo Levi Když ne nyní, kdy? | Překladová beletrie, poezie ...
Když ne nyní, kdy?

A k historickým románům nemají daleko romány válečné, právě tento žánr prezentuje novinka italského spisovatele jménem Primo Levi. Když ne nyní, kdy? má trochu podivný název, ale co už, příběh vypadá zajímavě. Vypráví totiž o Gedaljově partyzánské skupině složené z ruských a polských židů bojujících proti nepříteli. Válka jim vzala všechno. Rodinu, domov, svobodu. Vydávají se na pouť z běloruských lesů směrem do Milána. Něco mi říká, že autorovy knihy stojí za pozornost.

Válka a terpentýn - Stefan Hertmans | KOSMAS.cz - vaše internetové ...
Válka a terpentýn

U válečných románů ještě chvíli zůstaneme. Za pozornost rozhodně stojí i novinka s názvem Válka a terpentýn. No schválně, co byste dělali, kdyby vám dědeček krátce před smrtí předal několik popsaných sešitů? Před hrdinou se rázem otevírá celý život jeho milovaného předka, dozvídá se, na kolik byl poznamenaný světovými válkami a obecně nalézá veškerý smutek, který před ním i sebou samým dědeček do sešitů uschoval. Zní to jako děsná nostalgie, co?

Světové romány

Noční klub Mars - Rachel Kushner | Databáze knih
Noční klub Mars

Ať to tu dnes není jen o válce, pojďme se podívat na zajímavý světový román z prostředí ženské věznice, ačkoliv, název knihy Noční klub Mars zrovna moc asociací s věznicí nevyvolává. Mladá striptérka Romy je odsouzena za to, že zabila svého stalkera. Rázem se tak dostává do prostředí plného násilí a vlastních pravidel. Její trest je bolestivější o to, že doma nechává sedmiletého syna. Zlom nastává ve chvíli, kdy se dozvídá, že její matka tragicky zemřela a syn musí být dán k adopci. Brrr, z toho fakt mrazí.

Detektivky a thrillery

Dokonalé ticho | Albatrosmedia.cz
Dokonalé ticho

Helen Fields jede, a to doslova. Na kontě má už čtyři do češtiny přeložené knihy a jedna je podle hodnocení na databázi lepší než druhá. Snad se podobně poštěstí i novince Dokonalé ticho, která je zároveň i dalším dílem ze série Inspektor Luc Callanach. Pokračování nás zavádí do skotského Edinburghu, kde je nalezeno tělo s chybějícími kousky kůže. Inspektor Callanach odhalí, že pachatel právě z těchto kousků vyrábí panenky. No, vypadá to, že budou mít, co na práci.

Biografie a memoáry

Byl jsem brněnským katem - Zdeněk Jirásek | KOSMAS.cz - vaše ...
Byl jsem brněnským katem

A u války ještě přeci jen zůstaneme. Příběh Františka Babočky totiž nelze opominout. Často se mluví i píše o tom, co se dělo za války, ale společnost dál pokorně zamlčuje to, co následovalo po osvobození. Kniha Byl jsem brněnským katem je jednou z poměrně stále vzácných knih zabývajících se situací v Československu bezprostředně po válce.

František se narodil v chudé rodině, vyučil se řezníkem a ať to zní jakkoliv pošahaně, zjistil, že ho jeho práce děsně baví. Šťastný to muž. Během války se střetl tváří v tvář s nacismem, což ho logicky vedlo k tomu, že se po jejím konci přihlásil do výběrového řízení na obsazení pozice kata. Řízení vyhrál a popravil asi sto osob. Teď si o tom můžete přečíst. Konec hlášení.

Související články

Komentáře