Knihomolův koutek

Loutkář z Krakova

Loutkář z Krakova Posted On
Publikovala Zrzi

Kdo můj blog pravidelně čte nebo viděl alespoň několik starších článků, ví, že čtu ráda knihy z období druhé světové války. Ráda si ale vybírám takové, které jsou svým způsobem alespoň trochu originální. Loutkář z Krakova tohle kritérium splňuje na jedničku. Ale není méně někdy více?…

O autorce

Loutkář z Krakova je prvotinou americké spisovatelky R. M. Romero, která se může chlubit tím, že sama má židovské kořeny a tudíž k tématu, kterého se její kniha dotýká, nemá příliš daleko. Za svou výše jmenovanou prvotinu dostala několik prestižních ocenění a chlubí se i řadou pozitivních ohlasů od čtenářů z nejrůznějších koutů světa.

O knize

Kniha nás zavádí do prostředí Krakova (nečekaně) v období druhé světové války (ještě víc nečekaně). Ale tady ta hlavní klišé končí, protože jednou z ústředních postav příběhu je prostě a jednoduše panenka. Panenka Karolína přichází za loutkářem ze světa panenek zmítaného hrozivou válkou. Ani ve světě lidí ale nenachází klid. K moci se dostává Adolf Hitler a Krakov i loutkář se rázem ocitají ve velkém nebezpečí.

Ačkoliv má loutkář zpočátku štěstí, vzhledem ke svým německým kořenům je v bezpečí a dokonce se i pokouší pomoct svým židovským přátelům. Ti ale nakonec musí odejít do židovského ghetta a sám loutkář se ocitá ve velkém nebezpečí. Co myslíte, zachrání ho maličká panenka? A podaří se nakonec židovským přátelům uprchnout z ghetta?

Můj názor

Asi takhle, čekala jsem, že to bude trochu “přitažený za vlasy”, přeci jen už v popisku má kniha kategorii fantasy. Nečekala jsem ale, že to bude přitažený tak moc. S mluvící a oživlou panenkou jsem se docela smířila a musím uznat, že mi takový nápad nepřišel marný (když už nic jiného, byl minimálně neotřelý). Problém nastal ve chvíli, kdy začala být řeč o kouzelnících a když loutkář začal POZOR, MALÝ SPOILER oživovat věci. Takže od Loutkáře moc seriózní počteníčko nečekejte. Navíc, všechny ty řeči o magii, panenkách a kouzelnících mi přišly silně nedotažené a na konci knihy jsem postrádala nějaké to: proč, protože…

Vlastně, Loutkář z Krakova je navzdory tématu i časovému zařazení v podstatě oddechová četba. Děj není nijak zvlášť komplikovaný, jazyk příběhu je spíše jednoduchý, takže opravdu nečekejte žádný zázrak. U mě osobně kniha spadá do kategorie: Nevím, za co ty ceny dostala. Takže asi tak.

Závěrem

Pokud fakt rádi čtete, ctíte kvalitní literaturu a chrochtáte blahem při četbě nablejskaných frází, Loutkář pravděpodobně nebude nic pro vás. Zhruba v polovině knihy jsem ale začala přemýšlet nad tím, že by možná nebylo marné zkusit ho nabídnout dětem. Kniha neobsahuje žádné extrémně drastické pasáže a díky panence Karolíně by si k příběhu i k loutkáři samotnému mohly i menší čtenáři najít cestu. Takže, pokud vám už leží doma, nezoufejte. Zkuste ho prostě podstrčit svým ratolestem!

Za mě 3 z 5!

Související články

Komentáře